57 harte gaat, werkt door. In de richting die hem het meeste lijkt. Doet hij dit, dan moet hij zich op zijpaden begeven om een testimo nium te behalen omtrent de verkregen kennis. Hij kan examen doen voor candidaat-notaris, hij kan middelbare examens wis kunde doen. Yan de studie in zijn eigen vak, landmeten en kuituurtechniek, is de officieele erkenning van het bereikte stand punt uitgesloten. Dat is niet goed. Dat kan leiden tot verwaar- loozing van de studie van het eigen vak. Daaraan kan worden tegemoet gekomen, door, als vervolg op het landmetersdiploma het diploma van kultuurtechnisch ingenieur beschikbaar te stellen. Is dat er, dan ligt het voor de hand, voor het moeilijkste en ingewikkeldste landmeterswerk dit diploma te gaan eischen. Zoo zijn de Heer Mesu en spreker ten slotte aan hetzelfde doel beland. Ruilverkaveling behoort te worden verricht door cultuurtechnische ingenieurs. Het verschil ligt in hoofdzaak daarin, dat de heer van Riel meent, dat er voor landmeters met een- voudigen werkkring, als b.v. die bij het kadaster, met het candi- daatsexamen kan worden volstaan. Prof. Visser achtte een vereeniging van voldoende landbouw kundige en landmeetkundige kennis niet mogelijk in één persoon. Reeds is de landbouwkundige stof aan de L. H. wegens het teveel verdeeld in de verschillende richtingen. Z.H.G. vreest verder, dat men meer opzichters zal gaan kweeken dan menschen die Hooger-Onderwijs genoten hebben. Slechts een Übermensch zou landmeter-cultuur-technicus kunnen zijn. Ook prof. Thai Larsen vreest bij den cultuur technischen ingenieur voor geniaal dilettantisme, spreker acht het niet mogelijk iemand geheel klaar te maken voor de praktijk, spreker wilde aan den landmeterscursus nog meer dan thans de geodetische basis ten grondslag leggen. Tenslotte was het woord aan prof. J. van Baren, die met gloed aandrong op een voortgaan in de richting van cultuur ingenieur, maar als geheel nieuwe studierichting, die zou staan op de gemeenschappelijke propaedeuse. Er moest echter bekend heid gegeven worden aan deze idee, ver buiten de muren van de L. H., wilde ooit iets te bereiken zijn. W. VAN DER WERFF.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 57