58 NAAR AANLEIDING VAN: «BEZUINIGING BIJ HET KADASTER». Uit het door den heer Roussilhe in 1921 uitgebrachte rapport omtrent photographische terreinkaarteering en de in die richting, ook met het oog op samenstelling van kadastrale kaarten van de verwoeste gebieden, in Frankrijk genomen proeven in de ge meente Serris, mag m. i. niet minder worden afgeleid dan dat het mogelijk is of althans eerlang zal zijn, om door middel van pho- tographieën, genomen uit vliegtuigen en tot een geheel vereenigd met behulp van een voldoend aantal in coördinaten bepaalde punten, een kaart van ons land samen te stellen, waarop alle terreinkenmerken, die uit de lucht kunnen worden waargenomen, met een voor kadastrale en soortgelijke doeleinden ruimschoots voldoende nauwkeurigheid zijn weergegeven. «Niet minder» maar ook niet meer. Staat men voor de beantwoording van de vraag of het aan beveling verdient om over te gaan tot vernieuwing van het Kadaster met behulp van luchtphotographiën, dan zal men nog hebben te weten: i°. of de terreins- en perceelscheidingen, die op de kadastrale kaart moeten voorkomen, 't zij alle 't zij voor een overwegend groot deel, op de photographische plaat zullen verschijnen; 2°. of de tijd benoodigd voor zoodanige vernieuwing veel kleiner zal zijn dan die, welken vernieuwing op de tot heden gebruikelijke methoden van opmeting zou vorderen 30. of de kosten bij photographische vernieuwing minder zouden zijn. Niet op al deze vragen geeft het genoemde rapport een recht streeks antwoord, doch vergis ik me niet, dan is er wel een antwoord in te vinden met behulp van wat tusschen de regels te lezen is. In het Rapport worden afzonderlijk beschouwd: de proefnemingen in het uit land bestaande deel «La partie rurale» van de gemeente en die betreffende het dorp Serris zelf. De beschouwingen om trent de opnemingen van «La partie du village» worden afgedaan met de in een drietal regels vervatte opmerking, dat photogra phische terreinopname van het dorp ondoenlijk is. Deze uitspraak

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 58