Hij stelt hiermee vast, dat men 't niet in de hand heeft om hiaten in de gephotographeerde terreinoppervlakte .te vermijden. Het aanvullen door opmeting van de overgeslagen terreingedeelten en van de mislukte platen, dat naar ik vrees niet zoo gemakkelijk met de triangulatie-werkzaamheden te combineeren zal zijn als de Heer R. aanneemt, kan zooveel tijd en arbeid vorderen, dat het de kosten van 't geheele werk niet onbelangrijk verhoogt. Neem ik nu verder nog in aanmerking dat, zooals gezegd is, alleen een kaart, dus een graphische voorstelling van het terrein, wordt verkregen, dat getallen, die in het huidige Kadaster, zooveel dat dienstbaar is aan de verzekering van en de administratie op de grondeigendomsrechten hun gewaardeerde diensten bewijzen, in het door photographie verkregen Kadaster ontbreken of althans alleen aan die kaart kunnen worden ontleend, dan leiden de bovenstaande beschouwingen mij tot de volgende conclusie: De resultaten, die met de luchtphotographie zyn bereikt, zijn van dien aard dat, ingeval hier te lande tot vernieuwing van het Kadaster mocht worden overgegaan, zeer ernstig behoort te worden onderzocht, ook door het nemen van proeven of en in hoeverre daarbij van de genoemde wetenschap kan of moet worden gebruik gemaakt. Wie zich op dit standpunt stelt, kan bezwaarlijk instemmen met de meening, dat het aanbeveling zou verdienen om reeds nu over te gaan tot algeheele vernieuwing van ons Kadaster langs photographischen weg en met het oog op die vernieuwing de bestaande instelling in den steek te laten. Die zal eer gelooven, dat de oude kaarten nog heel lang zullen moeten dienst doen, omdat vernieuwing zoo kostbaar zal zijn dat gelet op den huidigen toestand van 's-Lands middelen deze maatregel, hoe gewenscht ook, nog in de eerste tientallen van jaren niet aan de orde zal komen. Die zal 't niet onwaarschijnlijk achten dat, zoo goed als de Kadasterambtenaren die den Staatsdienst reeds heb ben of weldra zullen verlaten, ook zij die thans hun werkkring staan te aanvaarden, de samenstelling van een onvergankelijk Kadaster met bewijskracht, gebaseerd op de breede grondslagen, die de eminente voorvechter van zoodanige Staatsinstelling reeds in de eerste jaren van zijn ambtelijk optreden heeft ontvouwd, aan hun opvolgers zullen moeten overlaten. Die zal niet mogen adviseeren tot maatregelen, welke den levensduur van de oude 63

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 63