machtiging is, dat er eenvormigheid moet zijn in het geheele land. Dit is voor het publiek van groot belang; van minstens even groot belang is het m.i. dat de aanteekening ook werkelijk iets beteekent en het zal niet ontkend kunnen worden, dat de aan teekening bij de thans verbannen werkwijze werkelijk meer waarde had dan die volgens het nieuwe voorschrift. Er mogen groote bezwaren hebben bestaan tegen de persoonlijke verant woordelijkheid van den bewaarder, een groot vbordeel ook voor het publiek was daarin gelegen, dat de bewaarder trachtte, de beste manier te volgen. Ik wil nagaan de geschiedenis van het stellen der aanteeke- ningen. De aanteekeningen die naast de inschrijvingen plaats hebben zijn van tweeërlei aard, en wel: ie de bij wet of kon. besluit geregelde en 2e de niet geregelde. Voor de beide soorten van aanteekeningen geldt m.i. art. 1266, i°. dat de bewaarders (dus thans den Staat) verantwoordelijk stelt voor de nadeelen, spruitende uit hun nalatigheid in het doen van tijdige en nauwkeurige overschrijvingen enz. en van aan teekeningen, welke te hunnen kantore gevorderd zijn. Bij de wet geregeld zijn o. a. de aanteekening, die de gesubro- geerde schuldeischer moet laten doen volgens art. 1247 B. W. en de aanteekening, die de bewaarder op rechterlijk bevel ambts halve moet doen volgens art. 1263 B. W. Ook de doorhaling is een wettelijk en bij K. B. geregelde aanteekening. De wet spreekt ook soms van aanteekening in andere betee- kenis. Zoo b.v. in art. 1233, waarin bedoeld wordt met aantee kening: overschrijving in het register; en in de artikelen 1223, 1230 en 1254, waarbij met aanteekeningen in de registers bedoeld is de verplichting tot opneming dier bedingen in het borderel. Als een aanteekening door den bewaarder mag niet beschouwd worden de aanteekening van verandering van domicilie volgens art. 1234; deze toch heeft volgens K. B. 8 Aug. 1838 art. 14 plaats door den belanghebbende zelf. Toch zal thans ook van die aanteekening m. i. het recht verschuldigd zijn. De niet bij de wet geregelde aanteekeningen zijn de andere, door het publiek verzochte aanteekeningen b.v. die van verkoop, scheiding, inpandgeving enz. Over de laatste aanteekeningen gaat het dus. Door sommige bewaarders werden vroeger die aanteekeningen, 6g

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 69