73 b. Min. Miss. 16 Maart 1886, P. W. 7360: «Een bewaarder vraagt, of hij, zonder overtreding der zegelwet, op de akte van cessie, of wel op het oorspronkelijk borderel mag verklaren, dat de aanteekening in hulpregister N°. 3 plaats had. Het Hoofd bestuur deelt mede, dat de verklaring kan gesteld worden op de akte van cessie of op haar duplicaat. Al bevat de wet geen voorschrift omtrent de aanteekening van de cessie, toch is die aanteekening een formaliteit, waarvan op den titel der cessie mag worden melding gemaakt. De zegelwet laat niet toe de verklaring te stellen op het primitief borderel, daar dit stuk geen nieuwe formaliteit ondergaat. Den bewaarder is tevens opgemerkt, dat het, tot dekking zijner verantwoordelijkheid, wenschelijk voorkomt, dat hij het stuk, afschrift of extract of duplicaat van den betrekkelijken titel, op grond waarvan hij de cessie aanteekent, onder zich houdt. c. Een nog stelliger uitspraak werd 2 September 1884 door den Minister gedaan. Een bewaarder had een borderel van aan teekening in het dagregister geboekt, in hulpr. N°. 3 overge schreven en recht van inschrijving geheven. Een relevé tot teruggave van dat recht wordt goedgekeurd in de volgende be woordingen: «Het relevé wordt goedgekeurd, want het borderel, waarbij eenvoudig aanteekening en geen inschrijving werd gevraagd, is ten onrechte in het dagregister geboekt, waaruit volgt, dat ook ten onrechte recht geheven is. De bewaarder had het borderel aan den belanghebbende moeten teruggeven, omdat op overlegging van borderellen geene aanteekening geschieden kan. Er had óf opnieuw inschrijving bij borderel óf aanteekeni?ig naast de bestaande inschrijving op overlegging van authentieke afschriften of extracten der akten, waaruit van den overgang der schuld en van de subrogatie blijkt, gevraagd moeten worden.» Meer uitspraken zou ik kunnen aanhalen om te bewijzen, dat zonder motiveering thans afgeweken is van een gesanctionneerd goed gebruik. Zelfs de Min. Aanschrijving van 30 Juni 1922, Hyp. en Kad. N°. 138, waarin voorschriften worden gegeven omtrent de toepassing van de nieuwe tariefwet, scheen dit gebruik nog te willen handhaven. De voorlaatste alinea luidt aldus: «Worden akten van cessie aangeboden ter aanteekening naast de inschrijving, dan is ter zake van die aanteekening, overeenkomstig III van art. 2,/1.50

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 73