74 verschuldigd voor elke aanteekening, De verklaring van het verleenen der formaliteit van aanteekening op het c. q. terug te geven exemplaar is aan geen recht onderworpen.» Met «c. q. terug te geven exemplaar,» kan m.i. alléén bedoeld zijn«één der m tweevoud ingeleverde aktenhet andere exemplaar moest dus behouden worden. Van borderellen wordt hier nog niet gerept en ik had dan ook verwacht, dat de uniforme regeling, die tegemoet gezien kon worden, niet terug zou gaan tot het borderellen-stelsel, maar het betere zou voorschrijven. Op de jaarvergadering van de bewaardersvereeniging in 1891' is het onderwerp reeds behandeld en men is daar tot de conclusie gekomen, dat de te dezer zake door het Bestuur der Registratie gegeven voorschriften het meest in overeenstemming met den geest van het B.W. zijn. De bewaarder uit Amsterdam zegt op die vergadering: «De borderellen, die door den eerste den beste kunnen worden onderteekend, leveren niet den minsten waarborg op voor de waarheid van hetgeen daarin wordt verklaard en kunnen aanleiding geven, dat het publiek op een dwaalspoor komt. In het belang van een deugdelijk hypotheekwezen en van de verantwoordelijkheid der bewaarders acht ik het zeer gewenscht, dat die aanteekeningen alléén tegen overlegging van een expeditie of een extract uit de betrekkelijke notarieële akte geschieden». De zinsnede van de verantwoordelijkheid kan men thans uit schakelen, toch zal men moeten toegeven, dat de thans voorge schreven manier van aanteekenen werkelijk het publiek op een dwaalspoor brengen kan. Het publiek, dat inzage neemt, ziet wel staan: «dat de vordering toebedeeld zou zijn aan....», maar zal zich niet verdiepen in de voorzichtige redactie. Het leest eruit, dat de vordering toebedeeld is. Vooral het doen van een aanteekening zonder vermelding van eenige akte, alléén op een bloote mededeeling, wat blijkens de aanschrijving van 21 Februari 1923 ook moet gebeuren, acht ik af te keuren. Nooit kan de belanghebbende, die inzage neemt, thans ten hypotheekkantore zelf behoorlijk ingelicht worden. De borderellen zullen wel beknopt zijn en zijn ze al uitgebreid, dan weet men nog niet, of er geen belangrijke dingen bepaald zijn in de akte, die niet in het borderel staan. Volledige inlichting van het publiek was mogelijk bij de thans verworpen werkwijze.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 74