Tijdens eene totale zonsverduistering worden daarom photo- grafische opnemingen gedaan van het deel van den sterrenhemel, waar de zon zich bevindt en met dezelfde instrumenten worden een paar maanden vroeger en later opnemingen gedaan van hetzelfde deel van den hemel. Uit het micrometrisch onderzoek der platen kan dan blijken óf en zoo ja, hoeveel verschil er bestaat in de afstanden der sterren, die ten tijde van de eclips aan weerszijden van de Zon zichtbaar waren. Op de platen, welke werden geexposeerd tijdens de zonsverduistering, zullen deze afstanden grooter zijn dan op die, welke werden genomen, toen de Zon zich niet in de richting dezer sterren bevond. Ofschoon de uitmetingen op de platen der expeditie van het Lick-Observatorium thans nog slechts voor 5,/6 gedeelte zijn volbracht, kan toch reeds worden medegedeeld, dat de in het gravitatieveld der Zon veroorzaakte déviatie der lichtstralen vrij zeker gelegen is tusschen i",59 en i",86 met een gemiddelde van l",74. Zooals wij boven hebben gezien, zou de afwijking volgens de relativiteits-theorie l",75 moeten bedragen en de resultaten der Amerikaansche expeditie bevestigen dus op schitterende wijze de juistheid van Einsteins schoone theorie. De literatuur over dit onderwerp is zeer uitgebreid; verwezen zij hier daarom slechts naar enkele werken van den laatsten tijd. a. Dr. A. H. Borgesius. De Relativiteitsleer 1923. Prijs f 2.50 b. Charles Nordmann. Einstein en het Heelal. (Bewerking van Dr. S. L. van Oss) 1923 3.75 c. G. Fontené. La relativité restreinte, avec un appendice sur la relativité géneralisée 1922 - 1.50' d. Dr. R. Weitzenböck. Perihelbewegung und Lichtstrahlenkrümmung in der allgemeinen Rela tiviteitstheorie, (Afleiding der formules, nog slechts ten deele verschenen), in «Christiaan Huygens», Internationaal Mathematisch Tijdschrift, 1923, afl. 111. etc. Noord hof f, Groningen, per Jaarg. - 6.00 T. POLÊE. 81 x) L' Astronomie, Mai 1923, p. 230.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 81