HET A, B, C DER FOTOGRAMMETRIE VOOR KADAS TREERING VAN HORIZONTAAL TERREIN. Het is mij gebleken dat er omtrent de fotogrammeterie en hare toepassing voor kadastrale doeleinden nog allerlei misver stand bestaat, wat een gevolg is hiervan, dat men met de aller eerste beginselen der verkrijging en vervorming van lichtbeelden niet vertrouwd is. Misverstand, behoudzucht, twijfelzucht en voor oordeel gaan hand aan hand bij eene voorbarige afkeuring van het onbekende. Daarom lijkt het mij niet overbodig eens het allereenvoudigste, dat een hoogere-burgerscholier, bekend met de eerste beginselen van meetkunde, lichtstraalbreking en perspec tief, zonder figuren en formules kan begrijpen, zoo kort en dui delijk als mij dat mogelijk is, hier uiteen te zetten. Ieder weet wat een lens is en velen weten ook wel dat een goed fotografisch objectief bestaat uit een stelsel van meerdere, meestal 6 tot 8, enkelvoudige lenzen, gedeeltelijk veelal samen- gekit. Indien hier gesproken wordt van het fotografisch objectief, wordt bedoeld zoodanig lensstelsel, dat van voorwerpen op niet te ge ringen afstand een schier mathematisch juist perspectivisch beeld geeft. Dit beeld, genomen met een camera in een vliegtuig, wordt gevormd in een vlak loodrecht op de as en op brandpunts afstand van het centrum van het objectief. Theoretisch is dit alleen juist voor beelden van voorwerpen op oneindigen afstand, doch beelden van voorwerpen, enkele honderden meters verwij derd, vormen zich zoo nabij dit vlak dat het verschil niet waar neembaar is. Vandaar dat voor fotogrammetrische doeleinden worden gebruikt vaste (niet inschuifbare) cameras, met platen die, tijdens de belichting, automatisch op brandpuntsafstand van het objectief gesteld worden." Men stelle zich nu voor eene opneming met dergelijke camera, onder volkomen verticalen stand der camera-as, van een volmaakt horizontaal terrein. Van een punt van het terrein gaat één lichtstraal door het centrum van het objectief (eenvoudigheidshalve spreek ik hier van één centrum, hoewel er twee zijn) en bereikt ongebroken (parallel aan de oorspronkelijke richting) een punt op de plaat.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 82