05 Alzooeen beeld verkregen van een negatief op een vlak lood recht op de optische as van het objectief, is een positief en tevens een perspectivisch beeld van het terrein. Een beeld verkregen op een vlak dat ten opzichte van de optische as denzelfden stand inneemt als het terrein op het oogenblik der belichting, is eene horizontale projectie van het terrein. Het verschil tusschen die twee beelden wordt in het Duitsch Verzeichnung» genoemd en de optische vervorming, om van het perspectivisch beeld eene projectie te verkrijgen: «Entzerrung». Deze uitdrukkingen zijn ontleend aan de misvormingen, die bij aanwending eener enkel voudige lens niet te vermijden zijn. Toegepast op het verschil tusschen perspectief en projectie geven zij aanleiding tot misver stand. De perspectief is, niet minder dan de projectie, een mathe matisch juist figuur, dat evenmin verzeichnet» als «verzerrt» is. Men zou de camera als projectie-inrichting kunnen gebruiken. Het is practischer daartoe een afzonderlijl^ apparaat in te richten, dat in beginsel hetzelfde is als de tooverlantaarn of de projectie inrichting in de bioscoop. Het bestaat in hoofdzaak uit drie deelen de fotohouder, het objectief en het scherm. Het objectief neemt men het best zoo na mogelijk gelijk aan dat der camera. In het vervaardigen van onderling gelijke objectieven heeft men het ver gebracht; het Reichs-Marine Amt te Berlijn stelt foto-theodolieten ter beschikking met brandpunts-afstanden die tot op Vioo millimeter identisch zijn. Men zou aan de as van het apparaat (dg optische as van het objectief) een nagenoeg verticalen stand kunnen geven en zoo den stand van de camera tijdens de belichting kunnen nabootsen. Dit zou het voordeel hebben dat men het scherm als werktafel zou kunnen gebruiken. Wegens practische eischen van uitvoering stelt men die as meestal horizontaal en evenwijdig aan rails, waarlangs minstens twee der drie samenstellende deelen foto, objectief en scherm in de richting der as bewogen kunnen worden. Om aan het scherm een stand te geven ten opzichte der optische as, als het terrein had tijdens de belichting, ten opzichte der camera-as, maakt men het draaibaar om eene horizontale as, welke de optische as snijdt. Denkt men zich een horizontaal vlak door het hoofdpunt dei- plaat op het oogenblik der belichting, dan snijdt dit de plaat jn

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 85