87 Vooreerst worden de fouten van het objectief der camera niet meer volkomen geëlimineerd als dit door het objectief van het projectie-apparaat vervangen wordt en de foto in haar eigen vlak wordt gedraaid. Al vallen de lichtbeelden met de vaste punten schijnbaar vol komen samen, zijn toch kleine, met het ongewapend oog niet waarneembare, afwijkingen aanwezig. Bij gebruik van een sluiter in de camera, die geen gelijktijdige belichting van alle deelen der plaat toelaat, zooals het geval is met den spleetsluiter, in het bijzonder wanneer deze voor de plaat (in plaats van voor het diafragma) is aangebracht, ontstaat, tengevolge van de snelle vlucht van het vliegtuig eene ver wringing, waarbij rechte lijnen als gebogen worden afgebeeld. Wordt het projectiebeeld fotografisch vastgelegd op papier, dan heeft bij de ontwikkeling, fixeering en droging eene wijziging plaats in de afmetingen van het papier, die niet in verschillende richtingen dezelfde is. Enz. De bruikbaarheid van de fotogrammetrie voor kadastrale doel einden hangt in de eerste plaats af van de bereikte graad van nauwkeurigheid, zoodat we deze moeten kennen. Om die te bepalen werden in Frankrijk proeven genomen in de gemeente Serris (Seine et Marne) waarvan het kadaster even vóór den oorlog ver nieuwd was op bewijskrachtigen grondslag, overeenkomstig de Wet van 1898 (Tijdschr. v. K. en L., jaarg. 1898, blz. 174). Voor die proefneming werden in 1919 met een camera van 30 centimeter brandpuntsafstand 20 foto's genomen, waarvan voor het dorp 5 met ongeveer verticale as en 6 onder een hoek van 300 met die as op ongeveer 1000 M. hoogte, voor de omgeving 2 met verticale as en 7 onder 300 op ongeveer 2000 M. Vooraf waren de grenspunten der perceelen zichtbaar gemaakt door papierstrooken, 1,50 M. lang en 0,30 M. breed, op ijzerdraad gemonteerd, in een kruis rondom het grenspunt, zooveel mogelijk in de richting der perceelgrenzen. Bij de uitkomst bleek dat deze afmetingen grooter waren dan noodig en wenschelijk was (Rapport du Ministère des régions libérées sur la reconstitution foncière et cadastre, p. 62 a 65). Bij deze proef bleek duidelijk dat de invloed van onnauwkeu righeden in het objectief schier onmerkbaar was. Men vervaardigt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 87