88 thans objectieven waarbij, voor groote afstanden, «die Verzeich- nungsfehler fast völlig aufgehoben sind» (Hugershoff und Cranz, Photogrammetrie aus Luftfahrzeugen S. 21), Evenzoo het Rap port du Ministère des regions libérées p. 109: Actuellement les objectifs utilises peuvent être considérés comme pratiquement parfaits, les déformations qu'ils introduisent, sont certainement d'un ordre de grandeur inférieur au V20 de millimetre a 15 centi metres du centre de plaque». De voornaamste oorzaken van afwijkingen bleken in Serris ge legen te zijn in de aanwending van een spleetsluiter voor de plaat en in de werking van het papier. Het vliegtuig beweegt zich met eene snelheid van 25 meter of meer in de seconde; ten behoeve van kaarten op groote schaal lieten de gewone sluiters voor eene tegelijk korte en gelijkmatige belichting te wenschen over. Een centraal (diafragma) sluiter van A. Guillemet (Rapport p. m) schijnt aan de eischen te voldoen. Ook in Amerika schijnt men eene oplossing van het bezwaar te hebben gevonden in de Fairchild automatic camera. De ontwikkeling en fixeering der foto heeft geen veranderingen in de verhoudingen der afstanden en hoeken tengevolge, als de foto is genomen op glas. Evenmin is dit het geval bij het ver vaardigen van een diapositief op glas, verkregen met doorvallend licht, foto en gevoelige laag tegen elkaar. Doch voor de foto grafische vastlegging van de projectie gebruikte men voor Serris lichtgevoelig papier en de rekking daarvan, tengevolge van het natmaken tijdens de ontwikkeling, het fixeeren en drogen daarna bleek gemiddeld 0,3 millimeter per decimeter te bedragen. Men beproefde verschillende middelen om aan dezen nadeeligen invloed te ontkomen. In het Rapport blz. 65 wordt aanbevolen een kader, dat het gevoelig papier uitrekt, zoodat het verder tijdens de be handeling onveranderlijk blijft. De uitkomsten der proefneming te Serris bleken, vermoedelijk na de genoemde oorzaken van onnauwkeurigheid zooveel moge lijk te hebben geëlimineerd, zeer voldoende. Voor geen enkel punt was de afwijking tusschen vier van elkander onafhankelijke opnemingen meer dan 0,2 millimeter; de verschillen tusschen die uitkomsten, herleid naar de schaal der kadastrale kaart, bedroegen hoogstens 20 centimeters.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 88