89 Aangezien de fotos werden genomen met een objectief van 30 centimeter brandpuntsafstand op een hoogte van één kilometer voor de kaart op de schaal 1 1000 en van twee kilometer op die van 1 2000 ondergingen alzoo de negatieven bij de projectie eene ruim driemalige vergrooting. Ook de fouten werden daarbij driemaal vergroot. Evenwel acht men vergrooting mogelijk zonder ernstig verlies van scherpte bij aanwending van goede objectieven. «It is generally permissible to allow the scale of the negatives to be substantially smaller than that of the final map. (Mapping from air photograhs, p. 7). Mocht echter blijken dat door vergrooting de onvermijdelijke fouten stijgen boven 0,1 millimeter, dan zal zulks vermeden kunnen worden door een negatief te nemen op geringer hoogte en met grooter brandpuntsafstand. Die fouten blijven dan onzichtbaar voor het ongewapend oog; grafisch gesproken is de kaart dan feilloos c?i volkomen nauwkeurig. Het te Serris verkregen resultaat is te merkwaardiger, wijl de bodem aldaar niet horizontaal is, zoodat ook opnemingen met schuinen asstand noodig waren. De wijze waarop eene horizontale projectie van heuvelig terrein kan verkregen worden is geheel verschillend en minder nauw keurig dan die voor horizontaal terrein. Bij de laatste volstaat men met eene optische vervorming van het lichtbeeld, bij de eerste moet worden gemeten, niet op het terrein zelf, maar op twee fotografische beelden van het terrein. Moesten alle bereke ningen om voor elk te bepalen punt de ruimte-coördinaten te bepalen, worden uitgevoerd, dan zou dit werk te omslachtig en kostbaar worden. Vandaar dat men vernuftige apparaten heeft uitgevonden om die bepaling te doen langs mechanischen weg doch die apparaten veroorzaken ook weer onvermijdelijke fouten. Ten einde echter te kunnen nagaan, welke graad van nauw keurigheid met deze werkwijze kan bereikt worden, werd door het Konsortium fiir Luftbild und Stereographik te München een proef genomen, onder controle van het Landesvermessungsamt aldaar. Dit had in een bergachtig terrein onder Gengham op De stereo-planigraph (zie tijdschr. K. en L. jaarg. 1922 bl. 140), van de firma Zeiss, is thans gereed gekomen en beschreven in het Zeitschrift fiir Instrumenten kunde Jahrg. 1923.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 89