een grootere nauwkeurigheid toelaten dan een door fotogrammetrie verkregen plan. Staat daar tegenover dat het laatste feilloos is, met veel minder kosten kan verkregen worden en voor het platteland voldoende nauwkeurig, dan is het een vraag van oppor tuniteit en niet van beginsel, welke van beide de voorkeur verdient. Een vraag van opportuniteit ook is deze: of in 't algemeen tegenwoordig de nauwkeurigheidseischen niet te hoog worden gesteld. Worden de grenzen der eigendommen aangeduid door het midden van slooten met brokkelige kanten, dan staat de grens dikwijls niet tot op een halven meter vast. Ook bij andere af scheidingen is onzekerheid tot op een paar decimeter regel, aan duiding tot op enkele centimeters nauwkeurig uitzondering. Wanneer men nu dergelijke grenzen in centimeters nauwkeurig vaststelt en opmeet, streeft men het doel voorbij. Bij de beraadslaging in de Commission extra-parlementaire du cadastre in Frankrijk kwam dit onderwerp ook ter sprake (Procés verbaux, fase. 6, p. 244). Een paar opmerkingen daarin verdienen hier te worden aangehaald. «La nature se contente d' une sorte d' a peu prés qui n'est pas fait pour satisfaire un esprit de mathématicien, mais par cela même que la nature se contente de eet a peu prés, est-ce que nous devons, nous, rechercher 1* absolu en matière de cadastre «La précision dans le lever cadastral de Neuilly-Plaisance n'est pas une précision idéale, faite pour les besoins de 1'esprit; c'est tout juste la précision qui a été réclamée par les propriétaires eux- mêmes. Ceux-ci ont demandé que le nouveau plan cadastral leur permit de retrouver, a un ou deux décimètres prés, la position des limites ou des bornes, qui viendraint a disparaitre», Evenwel, als men aanstuurt op eene nauwkeurigheid van één a twee decimeters in de uitzetting van grenzen, moeten reeds de hoogste thans bereikbare eischen aan de fotogrammetrie gesteld worden. Dan kan geen genoegen genomen worden met mis vormingen, die een gevolg zijn van de onregelmatige rekking en krimping van het papier tijdens de ontwikkeling en fixeering der projectie en daarna, door afwisseling van temperatuur en vochtigheid. Niet het veranderlijke en vergankelijke papier mag dan de drager zijn van het werkplan, maar het metaal. Deze eischen openen voor de toepassing van de fotogrammetrie nieuwe moeilijkheden en bezwaren van allerlei aard. Zij zijn er 9i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 91