94 Grooter bezwaren levert de bedekking' van den bodem met hout- en andere gewassen op. Door deze en andere oorzaken zullen vele eigendomsgrenzen niet, zelfs niet met hulpmiddelen ter verduidelijking, op de foto's afgebeeld kunnen worden. Men begint natuurlijk met het eenvoudige, wat reeds thans geene bezwaren biedt, om met de ontwikkeling van het procédé geleidelijk de bezwaren te overwinnen, die zich in het begin als onoverkomelijke hinderpalen voordoen. Men begint alzoo met gemeenten in welke de perceelen uitsluitend of bijna uitsluitend gescheiden zijn door waterhoudende slooten zooals bij streekdorpen in ons polderland regel is. Zoo.als reeds opgemerkt, gaat de bepaling vun een aantal drie- en veelhoekspunten, aansluitend aan de Rijks-driehoeksmeting, aan de opneming vooraf. Wil men een toren als punt gebruiken, dan moet de spits niet alleen dui delijk worden gemaakt voor de foto maar bovendien de hoogte van het merkteeken boven den grond bij benadering bepaald worden ten einde, met behulp van eenvoudig teekengereedschap, aan het punt op het scherm te kunnen aansluiten, waar de straal tusschen lens en torenpunt den bodem treft. Door aanwijzingen op het terrein wordt bevorderd dat de vliegtochten zoo geschieden dat de fotos elkaar met minstens 30 overlappen, zonder gapingen. Men stelle zich verder voor dat men van de fotos voorloopig een paar afdrukken of projecties op gevoelig papier maakt, onge veer op schaal, waarvan er eéne dient voor den landmeter met de grensregeling belast. Waar het midden van slooten de grenzen van eigendom vormen is met de aanwijzing van dezen toestand de grensregeling afge daan en geen aanvullende meting noodig. Ook bij vele andere perceelscheidingen zal men met de aanduiding dat de scheiding gemeen is of met den afstand der grens tot de scheiding kunnen volstaan. Bij afwijkingen van die regels zal aanvullingsmeting noodig zijn. Misschien ook hier of daar waar een gaping is tusschen de fotos. Deze metingen worden, als zij ter vastlegging van eigendomsgrenzen dienen, verbonden aan de punten van drie- en veelhoeksmeting. Dit is in het bijzonder noodzakelijk als in komdorpen de erfscheidingen niet of onvoldoende op de foto voorkomen. Geschillen over grenzen komen juist daar veel meer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 94