95 voor dan in het ongebouwde, veel uitgestrekter deel der gemeente en vastlegging der eigendomsgrenzen door meting zal dan noodig of althans wenschelijk zijn. Ook de bijhouding van nieuwe eigendomsgrenzen heeft als regel plaats door verbinding aan drie- en veelhoekspunten. Daarop moet reeds bij [de aan de fotografische opneming voorafgaande drie- en veelhoeksmeting eener gemeente worden gerekend. Aldus bepaalde vaste punten, die niet of onduidelijk op de fotos voor komen, worden in de projectie gekaarteerd, die van coördinaten- assen is voorzien. Ondersteld wordt natuurlijk dat de bijhouding, de inrichting van plans en boekhouding geschieden overeenkomstig het Dierensche systeem dus op den grondslag van een bewijskrachtig, voor eigen dom en belasting gesplitst en gecombineerd kadaster. Bij elke nieuwe werkmethode doemen, vooral bij degenen die geroutineerd zijn in de oude methode, van alle zijden bezwaren op, die op het eerste gezicht onoverkomelijk lijken. Die bezwaren wijken naarmate de nevel die het uitzicht belemmert, optrekt en de routine in de nieuwe werkwijze toeneemt. Zoo zal men, na de alluviale gronden te hebben gekadastreerd, bij de voortzetting der opneming over diluviale gronden, hier en daar stuiten op bosschen met opgaand hout, waar de grenzen voor een lichtbeeld uit het vliegtuig niet zichtbaar gemaakt kunnen worden. Dergelijke bosschen zijn echter zelden verdeeld onder meerdere eigenaren. Laag hout en alleen staande boomen zullen, bij opneming in den winter of het voorjaar, slechts hier en daar aanvulling door meting noodig maken. Bij gunstig licht zijn op fotos, genomen op een hoogte van 500 meter of minder, met een camera van 50 centimeter brand puntsafstand, voorzien van een voortreffelijk objectief, voor een geoefend oog alle bijzonderheden van het terrein duidelijk, zelfs de voren van pas geploegd land. greppels, heggen, afrasteringen, gewitte grenssteenen e. d. zijn niet moeilijk te onderscheiden. De werkelijke bezwaren zullen geleidelijk overwonnen of ont weken worden, zoodat het te voorzien is dat ten slotte nagenoeg van het geheele platteland in ons land een nieuw kadaster in hoofdzaak op den grondslag van fotografische opnemingen zal opgemaakt kunnen worden. Blijven over de steden en enkele groote dorpskommen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 95