gó Ongelijkheid van doel leidt tot ongelijkheid van werkwijze. Reeds vóór den oorlog werden aan opmeting van steden hoogere en meerdere eischen gesteld dan aan die van het platteland en kaarten vervaardigd op zoo groote schaal dat daarop ook de boven- en ondergrondsche leidingen en andere werken voor elec- triciteit, gas, drink-, hemel- en rioolwater met hare aansluitingen aan de huizen, fabrieken en werkplaatsen konden aangeduid worden. Hoofddoel werd bevordering van een gemakkelijk en zuinig gemeentelijk beheer. Vandaar dat in het buitenland die metingen in den regel worden uitgevoerd door en op kosten van de gemeente, terwijl «so nebenher» de Staat tegen subsidie in de kosten een nieuw kadaster krijgt. Ten slotte het hoofdbezwaar: de kosten. De vernieuwing van het kadaster van het platteland zal natuurlijk veel kosten meebrengen, zij het dan ook dat de vernieuwing langs fotogrammetrischen weg veel minder zal kosten dan langs den ouden weg van meting en kaarteering. De heer Roussilhe, die sinds eenige jaren met beide beenen staat in de practijk der toepassing van de fotogrammetrie, ver zekert, dat het omvangrijke werk der vervaardiging van nieuwe kaarten van het verwoeste gebied in Frankrijk onmogelijk gelijken tred had kunnen houden met de eischen van spoedig herstel, indien men de opnemingen had moeten doen naar de oude methoden. Maar, hoe gereduceerd ook, een belangrijk bedrag aan kosten zal voor de vernieuwing van het kadaster noodig zijn. Daarentegen zal in de bijhouding van het gesplitst en gecombineerd eigendoms- en belastingkadaster eene belangrijke besparing kunnen verkregen worden. Zal die besparing in afzienbaren tijd de kosten der vernieuwing kunnen dekken en daarna eene zuivere jaarlyksche bate voor de schatkist kunnen voorden Zal met andere woorden in de vernieuwing van het kadaster het middel kunnen gelegen zijn tot eene belangrijke perspectief-bezuiniging Ik hoop in eene volgende aflevering het antwoord op deze gewichtige vraag te geven. I. Boer Hz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 96