PLAATSBEPALING DOOR METING VAN RICHTINGEN IN HET TE BEPALEN PUNT. Indien in een punt de hoeken gemeten zijn, welke de richtingen naar minstens drie terreinvoorwerpen, die niet met dat punt op denzelfden cirkel gelegen zijn, met elkander maken, is de plaats van dat punt ten opzichte van die terreinvoorwerpen bepaald, omdat het ligt in het snijpunt der bogen van de cirkelsegmenten, die op de verbindingslijn van elk paar terreinvoorwerpen als koorde te beschrijven zijn en den daartusschen gemeten hoek bevatten. Rechtstreeks volgt daaruit, dat zoolang de terreinvoorwerpen in voldoend getal aanwezig blijven, het punt te reconstrueeren is door op het terrein de bedoelde cirkelbogen te trekken. Practisch genomen, zou men dit alleen kunnen uitvoeren met den sextant, het instrument dat gemakkelijk verplaatsbaar is en waarmede door één oog 2 richtingen tegelijk waargenomen worden. Bij de onvolkomenheid van alle menschenwerk zouden elk paar bogen niet hetzelfde snijpunt opleveren; de waarschijnlijkste lig ging van het gevraagde punt zou zijn het zwaartepunt van de figuur die door alle snijpunten gevormd wordt. Daar men den sextant niet tot de nauwkeurigheidsinstrumenten rekenen mag, zou de aangegeven methode evenwel niet de ver langde zekerheid geven en is het gewenscht van den theodoliet gebruik te maken en eene methode te zoeken waarvoor dit instru ment zich leent. I. Zijn van het gevraagde punt coördinaten gegeven in het systeem der coördinaten van omringende terreinpunten, zoo is die methode eenvoudig en vrij-algemeen bekend. Men kiest op het terrein een punt P. 1, waarvan men weet dat het nabij P gelegen moet zijn. Dit wordt bereikt: ingeval P op eene betrouwbare kaart voorgesteld is, door uitpassing en dienovereenkomstige lengtemeting en ingeval dit hulpmiddel niet ten dienste staat door met den sextant twee elkander zooveel mogelijk rechthoekig snijdende meetkunstige plaatsen cirkel bogen te doorloopen en uit te bakenen, waarop het punt P gelegen -is. Daarna worden in P. 1 richtingen gemeten naar terreinvoorwerpen, waarvan coördinaten bekend zijn en daaruit de coördinaten van dat punt berekend. 97

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 97