9 van zeer groot belang is, maar voor den gebruiker van de kaart te weinig in het oog springt De gebroken lineaire transformatie is op een ander gebied van de landmeetkunde van het grootste belang. Immers, een foto grafie van een terrein en het terrein zelf, kunnen volgens deze transformatie uit elkaar worden afgeleid. Zij is de grondslag van de fotogrammetrie. H. F. VAN Riel. DE LUCHTFOTOGRAFIE, HARE ONTWIKKELING EN TOEPASSING. Verkort verslag van de voordracht over «de luchtfotografiehare ontwikkeling en toepassinggehouden door den heer J. H. Sar, Chef van den foto-technischen dienst der luchtvaar taf deeling te Soes ter berg op den 28 Augustus 1922, tijdens het bezoek aldaar van de leden der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Ofschoon reeds in 1859 door Nadar fotogrammetrische op nemingen met behulp van den kabelballon waren verricht, welke proeven tijdens den Amerikaanschen vrijheidsoorlog bij Richmond werden herhaald, duurde het tot 1868 voor het Nadar gelukte behoorlijke foto's uit de lucht te verkrijgen met behulp van den vryen ballon. Gebruikt werden toen nog collodiumplaten; de uitvinding der broomzilverplaten had eerst plaats in 1885. Met de opkomst der platenindustrie ging gepaard eetie snelle ontwikkeling van de optische techniek, zoodat men ten behoeve vau de camera's de beschikking kreeg over lichtsterke objectieven, vrij van kleurschifting en verteekening. Vooral de optische werkplaatsen van Zeiss (Protar, Doppel- protar, Unar, Planar, Tessar, Doppelamatar, etc.), Görz, Stein- heil, Berthiot, Cook e.a. traden hierbij op den voorgrond. Van groote beteekenis voor de ontwikkeling der luchtfotografie waren verder de snelle vorderingen der vliegtuigentechniek, waar- b In tegenstelling met de affine-transformatie, is de figuur samengesteld uit de correcties der punten in het xy-vlak, niet door gelijksoortige transformatie uit de x.y figuur af te leiden: zoodat de berekening van de correcties dezer coördinaten veel ingewikkelder wordt dan bij de affine transformatie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 9