98 Dat is meer dan 50 jaar geleden geschreven, maar nog steeds, en steeds meer, zijn die z.g. openbare registers voor de belang hebbenden zelf een gesloten boek, voor welks raadpleging zij de hulp behoeven van den beëedigden klerk. Die raadpleging is vooral zoo moeilijk, klaagt later de Staats commissie-1887 tot herziening van het B. W„ door de groote en onophoudelijke gedaanteverwisselingen, welke de kadastrale per- ceelen in en door het verkeer plegen te ondergaan. Die perceelen worden gesplitst en bijeengevoegd, het laatste dikwijls bij ge deelten, afkomstig van verschillende moederperceelen, en zoo vormen zich telkens nieuwe eenheden, waaraan het kadaster een nieuw nummer toekent en wier rechtstoestand dus onder dat nieuwe nummer behoorlijk moest zijn omschreven, hetgeen echter niet het geval is. De voorstellen tot verbetering hebben vooral vasten vorm ge kregen door het ijveren van den bekenden deskundige, den heer I. Boer Hzn., die nu al sedert 1881 in woord en geschrift opkomt voor eene herziening van ons hypothecair-kadastraai stelsel. Men kan gerust zeggen, dat het aan zijne volharding en toewijding te danken is, dat wij in de rapporten der Staatscommissie-1906 en de commissie-Van H er wijn en beschikken over uitgeweikte voor stellen tot reorganisatie van de instelling H. en K. De tijd van voorbereiding is nu wel voorbij, de reorganisatie- zelf dient thans ter hand te worden genomen. In de eerste plaats behooren de inschrijvingen vernieuwd te worden. De hypothecaire administratie is overbelast met inschrij vingen, waarvan de inschuld sedert lang is afgelost of vervallen en de doorhaling achterwege is gebleven. Moeten dergelijke inschrijvingen thans worden doorgehaald, dan is het bijna on doenlijk om de personen op te sporen, wier toestemming nood zakelijk is. Bij gelegenheid dier vernieuwing dient het perceelenregister voor de hypotheken zoodanig te worden ingericht, dat achter elk bestaand perceel worden vermeld de inschrijvingen, welke er op rusten en de inschrijvingen, welke er op gerust hebben, maar zijn doorgehaald. Met één oogopslag behoort ieder belangheb bende te kunnen zien of een perceel bezwaard is en zoo ja, met welke inschrijvingen. Dan eerst zullen de registers in waarheid

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 100