ingezien dat het bestaande onvoldoende is, omdat het steeds als bijzaak is beheerd, en splitsing en in een zoogenaamden tech- nischen en een administratieven dienst den weg tot verbetering afsnijdt, wijl bijkans alle noodzakelijke hervormingen zich over beide diensten uitstrekken. Als dat wordt ingezien, en tevens, dat het hoog tijd wordt om de door de Staatscommissie-1906 ontworpen reorganisatie tot stand te brengen, dan zal men moeten komen tot een afzonderlijk beheer van hypotheken, kadaster en schattingsdienst van de grondbelasting, zoowel aan het departement als in de provincie onder leiding van deskundigen, die het geheele dienstvak tot in zijn onderdeelen beheerschen, en geen andere verlangens koes teren noch andere zorgen hebben dan den dienst in te richten op zoodanige wijze, dat daarvan door overheid en publiek het meest mogelijke profijt wordt getrokken. De heer I. Boer Hzn. heeft in een artikel in de vragen des Tijds aangetoond, dat ook met het oog op bezuiniging deze op lossing de meest rationeele zou zijn. Hoe men het vraagstuk ook beschouwt, van het standpunt van den fiscus, van het notariaat of van den bezuinigingsinspecteur, steeds komt men tot hetzelfde resultaat. Toch wordt dat nog niet algemeen ingezien, noch bevorderd. Terwijl aan de degelijke en zakelijke rapporten van de Staats commissie-1906 en van de commissie-Van Herwijnen nog geen begin van uitvoering is gegeven, is de uitvoering van 10 van het Fusierapport blijkbaar onmiddellijk ter hand genomen. Mag men de geruchten gelooven, dan is eene splitsing tusschen den z.g. technischen en den adminitratieven dienst van het kadaster in voorbereiding. Daarom zal het zaak zijn, dat zij, die het wel meenen met het belang van den Staat, voor zoover dat gelegen is in een goeden en goedkoopen belastingdienst en met het belang van het publiek, voor zoover dat betrokken is bij een goed en goedkoop bodem- crediet en een goed kadaster, de handen ineenslaan om de noodige belangstelling te wekken en den weg te bereiden voor wat men zou kunnen noemen de emancipatie van Hypotheken en Kadaster Aan de gedachtenwisseling, waartoe na de lezing gelegenheid was, werd door een drietal der aanwezigen deelgenomen. IOI

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 103