102 De heer L. J. Roborgh merkte op, dat splitsing in technischen en administratieven dienst geen vondst is; omstreeks 1840 heeft die bestaan, slechts gedurende twee jaren, omdat zij onhoudbaar bleek. Hij steunt daarna in warme bewoordingen het betoog van den inleider en waar schuwt tegen de splitsing, die hij, wat het Kadaster aangaat, gelijk stelt met vandalisme. Mr. K. J. Bes vereenigt zich ook met het betoog van den inleider. Hij stelt nader in het licht de beteekenis van het Kadaster voor het publiek en hoe het publiek ten aanzien van de begrenzing der perceelen zich op deze instelling beroept en wijst in verband daarmede op het ge wicht van het werk van den controleerenden hoofdambtenaar, den inge nieur-verificateur. De heer C. Wiersma A.Gzn. gaat de taak van den bewaarder na bij een zelfstandigen dienst van H. en K., hoe de opleiding voor deze functie zou moeten zijn en acht het moeilijk het corps op peil te houden, wegens de hooge eischen, die gesteld zouden moeten worden. De inleider vond in zijn antwoord gelegenheid nader uiteen te zetten, hoe hij zich de reorganisatie dacht; een aanmerkelijke inkrimping van het aantal kantoren zou daarbij kunnen plaats hebben; de hypotheek bewaarders zouden gerecruteerd kunnen worden uit candidaat-notarissen, die daartoe bij den technischen en bij den grondbelastingdienst gedeta cheerd zouden moeten worden. De voorzitter bracht den spr. dank voor zijne belangrijke lezing, wees in zijn slotwoord op gelijkgericht streven vroeger reeds van zijne vereeni- ging en de kadastrale en deed de toezegging ook nu de kadasterambte naren te steunen in hunne pogingen tot verbeteren en tot afwenden van gevaren van hun dienstvak. H. EEN NIEUWE THEODOLIET VOOR DEN KADASTRALEN DIENST. 1Inleiding. Nadat door een Commissie de algemeene eischen waren vast gesteld, waaraan 2 typen van nieuwe theodolieten voor den kadastralen dienst zouden moeten voldoen, zijn door onderge- teekende met eenige daarvoor aangegeven fabrikanten onder handelingen gevoerd omtrent de constructieve details, die uit die algemeene eischen voortvloeiden, met het doel om tot een con- creet aanbod te komen. Toen dan ook in de 4e Divisie behoefte bestond aan een nieuwen theodoliet en de machtiging tot aan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 104