io3 koop was verkregen, werd aan mij opdragen zulk een instru ment te koopen van Max Hildebrand te Freiberg i. Sachsen, en dit na de levering te keuren. In het volgende zal een be schrijving van het instrument gegeven worden, zonder te treden in beschouwingen over de algemeene eischen die de genoemde Commissie heeft gesteld, speciaal, wat betreft de afleesinrichting. Alleen zullen enkele details, later voorgesteld, nader worden toe gelicht, terwijl ook over het onderzoek zal worden gesproken. 2. Beschrijving van het instrument met toebehooren. a. Algemeene bouw. Het instrument is van het type, dat thans door de Hildebrand-Wer ke als normale kadaster-theodo liet wordt gevoerd. Het heeft een opwaarts gerichte verticale as, wat in vei band met de ondersteuning van het bovenstel een groote stabiliteit garandeert, terwijl de geheele constructie zeer laag kan worden gehouden. Fig. i geeft een beeld van den theodoliet. Aan de bus van de verticale as is één gietstuk gemonteerd, waarin de kijker rust en waaraan de miscroscoopdragers met 2 flinke stalen schroeven onwrikbaar vast zijn bevestigd. Op het boveneinde van de verticale as bevindt zich een ont- lastingsschroef. Aan de moer van deze schroef hangt het boven stel, terwijl de plat-afgewerkte punt rust op den top van de staande verticale as. Door aan deze schroef te draaien, kan men dus het bovenstel een verticale verplaatsing geven ten opzichte van de as en er zelfs voor zorgen, dat de belasting alléén door de punt van de schroef wordt overgebracht op de as. De be doeling is, om zelfs bij zeer sterke temperatuurswisselingen, of sterke slijtage na lange jaren, steeds een goede overbrenging van de belasting op de as in de hand te hebben, zoodat het bovenstel zeer gemakkelijk om de as draait door een minimale wrijving, zonder te slingeren. Men heeft bij verschillende temperaturen, nadat men de ont- lastingsschroef geheel los heeft gezet en het instrument eenige keeren kalm om de eerste as is gedraaid, de schroef zoo ver aan te draaien, tot men voelt, dat de punt de as raakt. Men leest den stand van den index aan de verdeeling op de moer af en herhaalt deze bewerking. Men stelt dan de schroef 1 of 2 trommeldeelen verder dan de gemiddelde waarde, die men vond.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 105