io5 De rand heeft een middellijn van 16 c.m. op de verdeeling, die op de normale wijze op een ingewalste zilverstrook is aangebracht en tot in vijfde centesimale graden onderverdeeld is. De horizontale rand is natuurlijk bedekt. In deze bedekking is een opening, afgedekt door een glaasje, dat men gemakkelijk af kan lichten om de zilverstrook te reinigen (wat alleen mag geschieden door zacht wrijven met zuivere watten, gedrenkt in zuurvrije olie en nawrijven met watten, gedrenkt in lichte ben zine). Dit glasplaatje, dat aangebracht is ongeveer 20 graden rechts van microscoop I, draagt een indexstreep, waaraan men een tweede, grove verdeeling kan aflezen. Met deze inrichting kan men de verschillende randstanden, in welke men wenscht te meten, zeer eenvoudig instellen. De becijfering van de grove verdeeling is zoodanig, dat men aan den index steeds hetzelfde aantal graden afleest als aan microscoop I. c. Microscopen. De aflezing geschiedt met afleesmicroscopen met 48 X vergrooting. In strijd met den, door de genoemde commissie gestelden eisch van een glasplaat met 20-deelige schaal in het microscoop, is een 10-deelige schaal aangebracht, zoodat men direct dubbel-minuten afleest. Door den fabrikant werd erop gewezen dat men met de laatste inrichting een zeer fraai gezichtsveld verkreeg, dat ook bij lang durige waarnemingen, weinig vermoeiend op het oog werkt, wat natuurlijk van een te enge verdeeling op de glasschaal niet gezegd kan worden. Nu kan men aan dit bezwaar bij de 20-deelige glasschaal weliswaar tegemoet komen, door aan het objectief van het microscoop een sterkere vergrooting te geven, maar ieder zal inzien, dat ook daar grenzen zijn. Immers bij grootere ob- jectiefvergrooting zou men de randstrepen evenredig dunner moeten maken, wat zeker schaden zou aan de zeer fraaie uitvoering, die thans is verkregen. Hetzelfde geldt voor de verdeeling op het glasdiafragma bij opvoering van de oculairvergrooting, terwijl ook dan van de randstrepen nog alle kleine foutjes duidelijk naar voren zouden komen en dat zou de afleesnauwkeurigheid zeker schaden. Voor hetzelfde microscoop aan een ouden Hi lde- brand-theodoliet zijn in vroeger jaren vergelijkende proeven gedaan in het laboratorium der Techn. Hoogeschool met een 10-deelige en 20-deelige glasschaal. Het resultaat was, dat de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 107