i°7 De kleinste afstand, waarop de kijker kan worden ingesteld, bedraagt 1,60 m. Ten behoeve van centreeringsmetingen op torens, is een voorsteeklens bijgeleverd, die den kijker bruikbaar maakt tot op een minimum afstand van go c.m. e. Niveau's. Tot het verticaal stellen van de eerste as, zijn op de bedekking van den horizontalen rand loodrecht op elkaar 2 buisniveau's met 40" hoekwaarde aangebracht. Ten einde met voldoende nauwkeurigheid de tweede as loodrecht op de eerste te kunnen stellen, is een ruiterniveau met 10" hoekwaarde aanwezig. f. Driepoot. Het statief is van het normale, eenvoudige type en heeft een bronzen kop, waarop het instrument 6 c.m. kan worden verschoven. g. Centreeringswyze en bevestiging van het instrument op het statief. In de eerste plaats is het mogelijk, de eerste as in de verticaal van een punt te brengen met behulp van een dubbel schietlood. Voor dat geval wordt het instrument op een 3-vleu- gelige glijdplaat op den statiefkop geplaatst en op de gewone wijze met stengelhaak en veer vastgezet, nadat met het schiet lood zuiver is ingesteld. Deze geheele inrichting zal m. i. echter bijna nooit gebruikt worden, omdat de volgende veel eenvoudiger is. Voorgeschreven was n.l. de levering van een z.g. «Nagel» met bijpassende schijf en centreerplaatje, om optische centreering mogelijk te maken. Van dit, door den gestorven Max Hildebrand uitgevonden instrumentje, dat hij maakte als verbetering van een door Prof. Nagel aangegeven andere constructie, is het wel langzamerhand overbodig, een beschrijving te geven. Fig. 2 geeft er een beeld van. Aan de objectiefzijde van het kleine kijkertje bevindt zich een symmetrische bolschijf met een grootste middellijn die nauw keurig gelijk is aan die van eenzelfde bolschijf, die zich aan het ondereinde van de verticale as van den theodoliet bevindt en die past in de opening van de ontworpen centreerplaat. Deze laatste wordt dan met de Nagel in den juisten stand gebracht en de theodoliet met het segment in de opening aangebracht. Ook «Centreermethoden bij polygoonmeting* door de Wal, T. v. K. en L. 1909, blz. 250 fig. 18.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 109