plank. Het onderstel staat op 3 klossen met een gleuf. Een klauw grijpt over de bolschijf aan het ondereinde van de verti cale as en wordt met schroef b vastgezet. Om te maken dat bewegingen in de asconstructie uitgesloten zijn, kan men door licht aandraaien van schroef d, door een hefboom c een weinig druk uitoefenen op het bovenstel. Deze geheele constructie is beter dan die waarbij men het instrument met een centrale schroef onder de plank vast zet, omdat men daarbij de plank niet rustig kan neer zetten, maar er met de hand onder moet, zoodat er altijd gevaar voor omvallen bestaat. Verder is op dezelfde schuif nog aangebracht de stengelhaak met veer, die men bij systematisch gebruik van de Freiberger opstelling natuurlijk thuis kan laten, evenals de bijbehoorende glijplaat, die tegen de deur zit. De Nagel en het ruiterniveau zijn links en rechts achter op de onderste schuif aangebracht» terwijl de Freiberger opstelling f geplaatst wordt in een klos tegen de achterzijde van de kist. Dit is geen fraaie plaats. Immers, dit hulpstuk heeft men het eerst noodig, terwijl het pas uit de kist kan worden genomen, indien onderstel en kijker beide weg genomen zijn uit de kist. Deze moet men dan tijdelijk, weliswaar op de planken, in het gras deponeeren! Beter was het geweest, indien tenminste de klos voor de Freiberger opstelling aan de deur was bevestigd, en de Nagel had gestaan, waar nu de sten gelhaak is aangebracht, opgesloten door een klos aan de deur. Daar staat echter tegenover, dat men de onderdeelen dan zeer zuiver in de kast moet stellen, omdat men anders bij het sluiten van de deur kans op beschadiging heeft, als men eens niet erg voorzichtig is. Toch was het m.i. beter geweest. In het alge meen wordt aan de gewenschte volgorde bij verpakking van instrumenten weinig aandacht geschonken, naar mij meermalen bleek. Het geraamte van het instrument is van brons, terwijl de kijkerbuis, randbedekking, monturen der niveau's en enkele andere deelen van geel koper zijn. De verticale as is van hard staal, terwijl de bus van een zachtere staalsoort is. Dit is in afwijking van vele andere constructeurs, die de as van staal en de bus van brons, of de as van brons en de bus van geelkoper maken. Het 111 4. MATERIALEN.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 113