voordeel is thans dat de temperatuur zeer weinig invloed uitoefent op de geleiding. Een nadeel is natuurlijk, dat roestvorming mogelijk is. Dit heeft men vooral te voorkomen door een goede smering, zoodat vocht geen toegang heeft. Men heeft daarbij echter te bedenken dat olie, die niet volmaakt zuurvrij is, erger is dan water. Ook de uiteinden van de horizontale as zijn van staal, evenals de 3 stelschroeven en de fijnbewegingsschroeven. Daarbij heb ik de methode gevolgd, zooals die door Prof. Heuvelink is toegepast voor het onderzoek van randverdeelingen, die met micrometrische microscopen worden afgelezen. De lezers van dit blad vinden de methode van berekening der resul taten in jaarg. 1917 bl. 8690 in een artikel van den Heer Polêe, zoodat ik daarover kort kan zijn. In de pijlerkamer van het Geodesiegebouw der Technische Hoogeschool is het instrument op een pijler opgesteld en is een hoek van 50 graden gemeten tusschen 2 collimatoren, die even eens op pijlers zijn opgesteld. Deze meting is uitgevoerd in 40 randstanden. In iederen randstand is de meting in heen- en teruggang uitgevoerd. In verband met mogelijke hoekverande- ringen, en om de metingen te kunnen onderbreken, zijn de metingen verdeeld in 4 series van 10 randstanden, waarbij ook iedere serie in heen- en teruggang is gemeten. Ondergeteekende heeft daarbij èn de instelling van den kijker èn de aflezingen verricht; er is bij de laatste geschat tot in V20 schaaldeel, dus tot in ie. In iederen randstand heeft men aldus 4 waarden voor den hoek verkregen; het gemiddelde daarvan wordt als waar neming p ingevoerd. Men bepaalt dan in iedere serie het ge middelde der waarnemingen en in verband daarmee de schijnbare fouten x. Fig. 5 geeft een grafische voorstelling van deze fouten, waarin dus de invloed van alle randverdeelingsfouten en alle toevallige fouten aanwezig is. Door een berekening, die men vindt in de aangehaalde artikelen kan men uit de verschillen v der resultaten, die men bij heen- 5. ONDERZOEK DER RANDVERDEELING. Prof. Hk J. Heuvelink. Besiimmung des regeimassigen und des mittleren zufalligen Durchmesser-Teilungsfehlers bei Kreisen von Theodoliten und Universalin- strumenten, Zeitschrift für Vermessungswesen 1913 S. 441 e.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 114