"5 dan ook reeds vele malen met succes door mij toegepast voor kleine instrumenten. Alleen kan men r'" niet beschouwen als middelbare fout in de enkele meting tengevolge van de toeval lige randverdeelingsfouten, wat bij instrumenten met microme- trische microscopen zeer veel meer het geval is. Doch men krijgt in een zeer korten tijd een oordeel over de geheele capaciteit van het instrument en over het al of niet aanwezig zijn van systematische randverdeelingsfouten. Zelfs is het niet nood zakelijk, dat men daarbij over een laboratorium kan beschikken. In verband met de manier, waarop de strepen gesneden worden, dient men de punt steeds als juist te beschouwen. De schatting heb ik dan ook aan de punten uitgevoerd, die werkelijk buiten gewoon mooi en gelijkmatig slank waren. Ook is de schatting daar veel gauwer vrij van een persoonlijke fout, dan dat mep bij de schatting gebruik maakt van het heele lichaam van de streep. De zuiverheid van vorm van deze punten, zoowel als de gunstige verlichting door de Hildebrand'sche reflectoren zullen ongetwijfeld bijgedragen hebben tot het fraaie resultaat. 6. Niveau-onderzoek. De hoekwaarde der niveau's is onderzocht op een niveaube- proever, met een trommeleenheid van i", die opgesteld is in een glazen kast. Hierdoor is men bij de gevoelige niveau's tamelijk vrij van de lichaamstemperatuur van den waarnemer. Voor de kruisniveau's is de bel direct van het ééne uiteinde naar het andere gebracht en op de meetschroef afgelezen. Dit is herhaald in 10 standen van de meetschroef. De gevonden hoekwaarden zijn 41 ",05 en 39", 14 (sexagesimaal). Voor het ruiterniveau is tegelijk een onderzoek ingesteld naar de cirkelvormig heid. De bel is daartoe'telkens 3 niveau- deelen verplaatst en aan begin en einde is de meetschroef afgelezen. Voor iedere 3 niveaudeelen is hetzelfde gedeelte van de schroef gebruikt terwijl alles herhaald is in 5 schroefstanden. Uit het resultaat in nevenstaande tabel ziet men, dat de cirkelvorm nogal te wenschen overlaat. Toch is de buis, wel symmetrisch. 6-5— 9-5 gedeelte van het niveau. hoek waarde. co "0 9-3—12.5 10.56 12.5 15.5 10.62 15.5 18.5 9-83 10".20

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 117