EEN TECHNISCHE GRONDSLAG AANGESLOTEN AAN DE RIJKS-DRIEHOEKSMETING. Aan den Noordkant van 's-Hertogenbosch, buiten den ouden vestingmuur, is in enkele jaren tijus een nieuw stadskwartier ontstaan, genaamd «de Muntel». Door zandopspuiting ter hoogte van een viertal Meters op het vroegere polderland is daar een terrein voor bebouwing verkregen, dat zich uitstrekt van den Orthenschen Weg in 't W. tot den Hinthamer Weg in 't O. over een oppervlakte van ongeveer 40 H.A. Dit opstel zal in hoofdzaak handelen over de opmeting van dat terrein, een bij uitstek prak tisch onderwerp, dat niettemin een wetenschappelijke zijde heeft. Uitwisseling van elders opgedane ervaringen moge er door uit gelokt worden. Op het tweetal teekeningen, hierbij afgedrukt, moet men zich het terrein denken, ongeveer begrensd door de veibindingslijnen van de vier punten ARondeelCitadel Orthenschen Weg en van de drie punten A— Hinthamer Weg—Watertoren. Toen de Gemeente, welke eigenares was, in 1920 begon met bouwterreinen te verkoopen en in erfpacht uit te geven, geschiedde de kadastrale toepassing hiervan op het bestaande plan. Het begin van een grondslag voor de opmeting van het geheele terrein werd toen gelegd. Daartoe behoorden de op de tweede teekening aangegeven hoofdmeetlijnen, toekomstige rooilijnen, A-G-E en B-C-D-H. Deze werden verzekerd en in het plan ingemeten; aan de lijn AE is de Noordelijke grens der zand opspuiting, een nieuwe eigendomsgrens, vastgelegd en met behulp van de dwarsverbindingen A B, C G en DE werden destijds de bedoelde bouwterreinen ingesloten. De landmeter, die deze meting verrichtte, hield toen reeds rekening met kaarteering van het Unterrichte dich eingehend über Ursprung und Wert der in deinem Arbeitsgebiet vorhandenen Vermessungswerke f). 1) Evenals de volgende citaten genomen uit: Plahn. Zehn Gebote fur deutsche Landmesser und solche, die es werden wollen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 119