9 ook in verschillende tirades in het rapport, onder het hoofd «reorganisatie van het algemeen beheer», Boers stijl meenen te herkennen. In die paragraaf wordt de inrichting van den dienst aan de Departementen besproken en worden wel zeer samen gestelde colleges van overleg voor ons dienstvak ontworpen. Ook hier moeten wij aan het streven op zich zelf waarde toe kennen, het resultaat is nog niet in kannen en kruiken; misschien maakt zoowel het een als het ander nog «een onderwerp van studie» uit of is men «bezig aan voorschriften» daaromtrent. Bezien wij thans ook even het eerste gedeelte van het verslag der reorganisatie-commissie. Dat is gewijd aan de grondbelasting, men zou ook kunnen zeggen, aan den strijd tusschen de meer derheid en de minderheid der commissie over dat onderwerp. Herziening van de wet was tegelijk met het optreden der commissie juist aanhangig in de Tweede Kamer. De meerderheid dei- commissie stond vóór: meting en schatting in ééne hand, tenzij zou ingevoerd worden jaarlijksche eigen aangifte van de belasting plichtigen, in welk geval de band tusschen kadaster en grond belasting losser zou worden. Boer trad sterk op den voorgrond bij de behandeling van de vraagstukken betreffende de grond belasting, maar hoe vasthoudend en hoe scherp de strijd ook gevoerd is, hij heeft dien steeds zakelijk gehouden en nooit werd die op persoonlijk terrein overgebracht. Zijn studies over «de kosten van den bijhoudingsdienst» en over «de uitvoering van de ontworpen wet» zijn wetenschappelijke, gedocumenteerde betoogen, die ook thans nog niet veel van hunne waarde verloren hebben. Eene buitengewone vergadering van de Vereemging voor K. en L. in 1919 te Utrecht stond in het teeken der grondbelasting en tevens in dat van positieverbetering der ambtenaren. De omstandigheden waren in de crisisjaren sterk gewijzigd; positie verbetering langs indirecten weg, misschien mogelijk in de toe komst, als gevolg van wijziging in werkkring, nadat men om zakelijke redenen het dienstvak verbeterd had, daarop kon niet gewacht worden; men moest meedoen in den heksenketel der directe salarisactie. Het liet zich niet aanzien, dat de strijd over de grondbelasting, zooals die door de meerderheid der commissie aangebonden was, onder Minister de Vries gewonnen zou worden en het is bekend, dat er zijn onder degenen, die voordien ge hoorzaamden aan Boers leidende kracht, die na deze periode

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 11