meenden hem minder hoog te moeten waardeeren als tacticus. De Tweede Kamer aanvaardde de waarde als grondslag, doch verwierp de geregelde eigen aangifte; de behandeling werd ge staakt, gevolgd door intrekking van het ontwerp. Bleek reeds hierboven de veelzijdigheid van Boer en zijn groote stijl bij het behandelen in woord en geschrift van kadaster- vraagstukken, nog moeten er enkele van deze genoemd worden. Vooreerst de ruilverkaveling. In 1901 was Boer als lid toege voegd aan de Commissie «Ontginning» uit het Nederlandsch Landbouw Comité. Bij besprekingen van het thans aanhangige wetsontwerp op de ruilverkaveling zijn het ontwerp dier Commissie en Boers standpunt zoo vaak ter sprake gekomen, dat wij die bekend mogen onderstellen. Onderdeelen waar anderen geen aandacht aan wijdden of geen tijd voor konden vinden, maar voor het kadaster van belang, behandelde hij grondig, als onderzoek van papier en onderzoek van inkten. Belangrijke verbeteringen aan instrumenten dacht hij uit: coördinatograaf en centreer-theodoliet. Steeds vooruit strevend zien we hem, b.v. in het aanprijzen van moderne repro ductiemethoden voor kaarten, en waar men bij anderen met het klimmen der jaren vermindering van inspanning kan opmerken, bij hem niet aldus! Zijn laatste pennevruchten leggen hiervan getuigenis af. Wij bedoelen zijn artikelen over fotogrammetrie. Hij is 't, die de ontwikkeling van de luchtfotografie in Duitsch- land, Trankrijk en Engeland en ook in ons land volgde en die ons anderen niet te na gesproken op de hoogte hield van de verbazingwekkende ontwikkeling der techniek in dit opzicht. Het verwondert ons niet, dat juist hij, Boer, daaraan zoo zijn belangstelling gaf. Aanvankelijk zal ook hij sceptisch gestaan hebben tegenover de vraag naar toepasbaarheid voor het kadaster, maar a priori verwierp hij de mogelijkheid niet; in het gesplitste eigendoms- en belastingkadaster had hij immers kaarten, welke be rusten op een nauwkeurigen technischen grondslag, en daarin kan en mag iets minder nauwkeurig materiaal verwerkt worden. De ïesultaten ook de allerbeste van die nieuwste werkwijze zijn steeds foto's, verwerkt tot kaarten, dus grafische gegevens, maar het nauwkeurige verband tusschen die kaarten en het terrein IO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 12