door bestaande en geprojecteerde terreinsindeeling. De meetlijnen, die met voorgevels samenvielen, als A E en B H, konden moeilijk dienen als veelhoekszijden, men zou dan bij de hoekmeting telkens excentrisch te werk hebben moeten gaan. De tweede teekening toont in dikke lijnen het veelhoeksnet, nauw aansluitend aan het bestaande meetlijnenraam, waarvan een gedeelte is voorgesteld in dunne lijnen. De vroeger bij de detailmeting reeds verzekerde punten B, E en K werden veelhoekspunten; H werd op eenvoudige wijze aan den trek CitadelRondeel verbonden en de veelhoeks- punten 5,6 en 7 vallen samen met een hoofdmeetlijn, waaraan reeds verschillende perceelen vroeger waren opgemeten. De verzekering van al de vaste punten, die in coördinaten berekend werden, geschiedde in aanpassing met de terreinsom standigheden; zoo werden er aangegeven door een KAD tegel, waarboven een verticaal draineerbuisje en een KAD dektegel, andere door een houten paal met boring of spijker, weer andere door een ijzeren buisje en eenige door een gaatje, gebeiteld in trottoirband of bestrating; al deze werden ook vastgemeten. De punten aangeduid door een kleine letter bij het cijfer als 2a, of door een accent bij de letter als E', meestal hoeken van gebouwen, zijn te beschouwen als vastleggingen van polygoon- punten; het terrein was nog niet tot rust gekomen, nieuwe be stratingen werden gemaakt of bestaande veranderd en met name door den aanleg van kabels was de kans groot, dat veelhoeks- punten gestoord zouden worden. De veelhoekszijden werden in heen- en teruggang gemeten; de hoeken éénmaal in eiken kijkerstand met een 8 c.M. theodoliet van de Koningh, waarmede bijzondere zorg aan de centreering gewijd werd; gericht werd op breinaalden of op spijkers. Bij al die werkzaamheden gold de leus: «wering van het overdadige». De verkenning, verzekering en meting geschiedde in io dagen. De sluitfouten bij de polygonen en bij de meetlijnen bleven ver beneden de in de H. T. W. aangegeven toleransen. Toen het raamwerk in coördinaten berekend was, kon over gegaan worden tot het aanleggen van een kaart op schaal i a iooo. Voorloopig geschiedde dit alleen voor het W. gedeelte, nadat nog hier en daar delimitatie en opmeting van de nieuwe bladgrens had plaats gehad. In het O. sluit een jonger grondbedrijf aan 128

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 130