bij het beschrevene, het veelhoeks- en meetlijnennet kan naar die richting te gelegener tijd voortgebouwd worden. Het zal den lezer duidelijk zijn, dat met de voor dit opstel gebruikte benaming technische grondslagniet geheel en al hetzelfde kan bedoeld zijn als bij Dieren. Wij hebben hier immers niet te doen met een gesplitst eigendoms- en belastingkadaster; het nieuwe bijblad vertoont gelijkenis met het vroegere, terwijl in Dieren op het bijblad (werkplan) geen cultuurgrenzen voorkomen, noch volledige platte gronden van gebouwen. Toch is met die benaming ook hier bedoeld het samenstel van vaste punten, dienend voor de verdere bijhouding en voor grensuitzettingen. Niet alleen die punten, welke in coördinaten berekend zijn en op de tweede teekening voorkomen, moeten ertoe gerekend worden, maar ook tal van hoeken van hoofdgebouwen, met controle in het raamwerk opgemeten, zoodanig dat zij in coördinaten te berekenen zijn, al zijn zij niet alle afzonderlijk gekenmerkt als bij Dieren het geval is. Dit samenstel van vaste punten is hier verkregen niet in eens bij wijze van hermeting, doch geleidelijk in een door den aard van dit geval betrekkelijk gering aantal jaren; in de toekomst zal het aangevuld worden, dus zelf worden bijgehouden, door nog enkele nieuw te verzekeren vaste punten, in hoofdzaak echter door nieuwe huishoeken. De nieuwe eigendomsgrenzen zijn vóór de opmeting door partijen aangewezen; «juridische vastlegging» in den vorm van een proces-verbaal ontbreekt. Dit neemt niet weg, dat de veld werken, thans samenhangend in den bovenomschreven technischen grondslag, en daarnaast de kaart op grootere schaal dan de oude, beter dan de vroegere kadastrale gegevens voldoen aan de doeleinden waarvoor zij gebruikt worden. Tot slot komen wij terug op de triangulatie en willen de bereikte nauwkeurigheid bezien in verband met die, welke in de R. D. aanwezig is. Al wordt bij gebruik voor kadastrale doeleinden terecht aan genomen dat de coördinaten der R. D. punten vast staan, in werkelijkheid zijn deze niet zonder fout; natuurlijk is die fout klein in verhouding tot die, waarmede de kadastrale metingen 129 Gib keine Arbeit ohne sorgfaltige Nachpriifung aus der Hand.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 131