134 Merkwaardig is in deze bibliotheek de aanwezigheid van werken van en over Desargues (15931662) den genialen mathematicus, wiens werken door zijn tijdgenooten zoo slecht zijn begrepen, doch in de 19e eeuw de grondslag zijn geworden voor den opbouw der projectieve meetkunde. Het werk, dat in Ancelin's bibliotheek was te vinden, was speciaal voor de praktijk bestemd, en leerde een behandeling van het bouwkundig teekenen, meer weten schappelijk dan in dien tijd gebruikelijk was. Het mag als voorlooper beschouwd worden van Monge's be schrijvende meetkunde1). Jammer is het dat de catalogus de titels en schrijvers zoo onvolledig weergeeft. Ook de nadere kennismaking met het rapport inzake de door graving bij Pannerden geeft de overtuiging, dat Ancelin heel wat meer is dan en willekeurige «knegt». In dit rapport, van een reis die hij van 25 Dec. 1706—2 Jan. 1707 voor het stadsbestuur ondernam, toonde hij zich een ijverig man, die zijn tijd weet te benutten, een handig man, die de personen weet te vinden, die hem inlichtingen kunnen verschaffen, en die zoodanig vertrouwen weet in te boezemen, dat hij volledig ingelicht thuiskomt; en verder een kundig man, die de verkregen inlichtingen naar waarde weet te schatten en zelf uit de oogen kan zien. Zijn rapport bevat nauwkeurige opgaven omtrent Egging, aanleg en kosten van het werk. Uit het rapport blijkt tevens, dat Ancelin reeds eerder (n.l. i 1 ^55die streken met eenige Rotterdamsche heeren heeft bezocht; in verband met dit bezoek staat waarschijnlijk de kaart No. 1 van de hier volgende chronologische lijst van kaarten. Ancelins handteekening aan het hoofd van dit opstel gere produceerd, is aan het hierboven bedoelde rapport ontleend. IV. Vestigen wij thans ons oog op de kaarten, die van zijne hand bekend zijn. Zie Cantor: Vorlesungen über Geschichte der Mathematik II 1913, 674/5.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 136