wordt steeds meer der volkomenheid nabij gebracht, door middel van op het terrein mathematisch bepaalde punten, die op de foto geïdentificeerd kunnen worden. Voor zoover schrijver dezes het beoordeelen kan, verkeert de fotogrammetrie nog steeds in statu nascendi, maar moet toegegeven worden, dat de jongste resultaten verrassend zijn en van dien aard, dat zij tegenstanders van toepassing tot voorstanders kunnen bekeeren. Toepassing in de Nederlandsche kadasterpraktijk zou kunnen plaats hebben voor afbeelding van cultuurgrenzen, b.v. waar deze op de oude kaarten niet voldoende bijgehouden waren, dus in een systeem Dieren, waar gegevens voor een kaart, die op verschillende wijzen verkregen zijn, bij verder gebruik uit elkaar gehouden worden. Maar een kaart verkregen bijna alleen langs fotogrammetrischen weg, dus met zeer weinig trigonometrische puntenbepaling, en bestemd niet ter aanvulling, maar ter geheele vervanging van de bestaande, die zal nog niet te prefereeren zijn boven deze met hare bijbehoorende veldwerken, al is ook de bestaande kaart zelf soms weinig nauwkeurig. Maar wat vandaag niet is kan morgen worden. Ziehier het overzicht, een terugblik op den door Boer afge- legden weg, hier en daar meer beknopt en vluchtig samengevat dan aan de beteekenis van zijn werk geëvenredigd is. En nu komen wij nog eens terug op de bewijskracht, want het samenstellen van een overzicht van Boers werk is toch in hoofd zaak het schrijven van de geschienenis van het streven naar en het strijden voor een bewijskrachtig kadaster. Nog is de strijd niet gestreden. De wet op de grensregeling is thans zeker nog even ver van het Staatsblad verwijderd als in 1916, toen het ontwerp voltooid was. Is de bezetting aan de departementen in al die jaren nooit volledig gunstig geweest voor de invoering? Ligt het aan de organisatie van den dienst aan het Departement of aan den eigenaardigen aard van het kadaster, eene instelling, tegelijk technisch en administratief, met een fiscale, een juridische en een economische zijde, dat initiatief tot invoe ring zoo moeilijk is? Stuit indiening af op de kosten? Is de propaganda te veel uitgegaan van de ambtenaren en te weinig van de belanghebbende grondeigenaren? Allemaal vragen, die zich opdringen bij de overweging van het betrekkelijk geringe 11

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 13