138 Nr. Aanwezig te OMSCHRIJVING. 14 16 Dagtee- kening. Rotterdam, Gemeentearchief. Portef. Zuid-Hol land. Archief dei Ge meente Leiden, n°- 8395 (Catal. Prentverzameling). Archief der Ge meente Leiden, n°. 8396 (Catal. Prentverzameling). Kaart van de Droogmakerij van 1709 Zegwaard (zonder titel) in kleuren op 1710 op perkament door Pierre Ancelin. De kaart is geteekend 8 Maart 1709. Hierop komen voor de grootte der kavels volgens de meting van 1710. Kaart van de droogmaking onder (1710) Zegwaart, in kleuren op papier (door Pierre Ancelin). Grootte. Hoogte. Breedte. 0,620 X 0,809 ,,Caart van de stadsgrond alwaar de watermolens in de klappolder zijn staande" in kleuren op papier door Pierre Ancelin. 1711 0,540 X 0,830 0,480 X 0,620 17 Talrijke veldaanteekeningen van nieuw uitgegeven gronden o. a. aan de Zalm- haven. Recueil van diverse stukken (PI.werken). Het overgroote deel van deze kaarten vertoont een eigen aardigheid, welke ik in het archief te Rotterdam bij geen enkele handschriftkaart van dien tijd heb aangetroffen. De kaarten zijn bedekt met een systeem vierkanten, waarvan de zijden een rond aantal Rijnlandsche roeden vertegenwoordigen. Een der stellen evenwijdige lijnen, welke deze vierkanten vormen, is steeds noord gericht. Iets dergelijks vindt men op de gedrukte kaart van Delfland van Cruquius, maar daar zijn de figuren rechthoeken en de zijden vertegenwoordigen één minuut breedte of lengte. Op de moderne kaarten vindt men ook wel dergelijke vier kanten (gewoonlijk ruiten genoemd). Men trekt op het blad papier, dat een kaart zal worden, lijnen op vaste afstanden uit de coördinatenassen. Deze lijnen, die het papier in ruiten ver- deelen, zijn een gemakkelijk hulpmiddel om de vaste punten, waarvan coördinaten berekend zijn, in kaart te brengen, en om meetlijnen, gericht op punten die niet meer op het blad papier kunnen worden afgebeeld, te kunnen trekken. Is de kaart vol tooid, dan is het ruitennet dienstig om de teekening op andere 9 Stadsgrond wil hier zeggen: grond toebehoorende aan de stad Rotterdam, ge legen in den Klappolder onder Bleiswijk, een van de stadsheerlijkheden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 140