latere litteratuur algemeen verspreid geworden. Door deze kaart van Ancelin blijkt nu, dat de voorstelling van de diepte, door dieptelijnen minstens 30 jaar ouder is, dan vroeger bekend was. Zonder voor Ancelin het uitvinderschap te willen opeischen (daarvoor zouden meerdere archieven moeten worden nagezocht), wil ik slechts constateeren, dat de voorstelling van dieptelijnen 1700 in Holland bij verschillende waterbouwkundigen ge bruikelijk was. Ancelin onderscheidt zijn dieptelijnen behalve door de bijgeschreven diepten in voeten, door verschillende kleuren; roet, geel, groen, paars, rosette, bronze, graauw en ongekleurd. Op bijgaande plaat is het gedeelte der kaart voorgesteld, waarop de dieptelijnen voorkomen, met de toelichting van Ancelin, men ziet er de Maas met oude Haven en omgeving, bij het tegen woordige «Witte Huis-» (De kaart is «Zuid» gericht). Kaart n°. 6 van de omgeving van Rotterdam tot de zee, zich uitstrekkende van den Briel tot Delft. Deze onvoltooide kaart is verdeeld in ruiten van 500 Rijnlandsche roeden op het terrein. Op de kaart hebben zij een gemiddelde'afmeting van 132.3 m.m., zoodat de schaal is 1Daar zij geteekend is op perkament, 14.230 verschillende vellen aan elkander bevestigd tot één blad, mogen wij wel aannemen dat het een belangrijk stuk zou moeten worden. De ruitlijnen zijn over het geheele blad geteekend, overigens is de kaarteering pas aangevangen. De grondslag is door drie hoeksmeting bepaald. Klaarblijkelijk is van de lijn Brielle, Rotter dam als basis uitgegaan, op deze zijde zijn verschillende driehoeken geconstrueerd, en wel Brielle, Rotterdam, Delft, als hoofdpunten. De torens binnen dezen driehoek gelegen, zijn gevonden uit richtingen vanuit Brielle en Rotterdam. Enkele andere tusschen- gelegen torens zijn voor controle uit meer dan 2 punten bepaald. De hoekpunten zijn door een cirkeltje omgeven om bet punt steeds goed te kunnen weervinden. Op de kaart zijn verder de steden den Briel en Delft afge beeld, verkleind en ingepast, overgenomen van andere kaarten, ook Rotterdam zou aldus worden afgebeeld, een ruitennetje met kleine ruitjes is voor de verkleining al aanwezig,- met enkele ge deelten is al begonnen. Een gedeelte van Voorne, bewesten den Briel, met de duinstreek is naar eigen opmeting gekaarteerd. Dit is het meest interessante 142

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 144