143 gedeelte voor de studie van de techniek van Ancelin. De gang der meting is hier tamelijk goed te volgen, omdat nog alle pot loodlijnen aanwezig zijn. Zijn constructie is deels gebaseerd op polygoonmeting, maar toch in hoofdzaak legt hij zijn meetlijnen vast door het richten op verafgelegen torens, (alignementen) die hij te voren door driehoeksmeting heeft bepaald. De werkwijze lijkt veel op die welke nog i860 a 1870'bij het Kadaster hier te lande voor uitgestrekte metingen gebruikelijk was, voor dat de toepassing van de moderne, meer logische constructies, naar Duitsch voorbeeld in gebruik zijn gekomen. De duinen stelt Ancelin voor door de gebruikelijke molshoop figuren, overgeërfd Ptolemaeus. Kaart n°. 10 stelt voor het slot Honingen beoosten Rotterdam het tegenwoordige park van dien naam. 10 Rijnlandsche roeden worden hier gemiddeld voorgesteld door gemiddeld 151 -4 m-m- zoodat ik voor de schaal afleidDeze kaart bevat niet alleen een fraai gekleurde nauwkeurige afbeelding van het slot en zijn omgeving met tuinen, lanen, vijvers, enz. maar bovendien ook de maten die Ancelin voor het opmaken van de kaart heeft gemeten, zijn «veldaanteekeningen» dus. Ook hier is de con structie weer goed na te gaan; polygoonmeting gecombineerd met alignement. Hier en daar schijnt de constructie te ingewikkeld maar dat zal wel noodig zijn geweest door de begroeiing van het terrein. Opmerkenswaardig is nog de volgende aanteekening die bij een der meetlijnen voorkomt. «Deze grondlinie is wel recht bedacht geweest, doch de rij eschen loopt met een bocht om de N.N.W. van omtrent 1V2 of 2 voet, waarop staat moet gemaakt worden, alsoo de dwarsmeetingen op de eschen geschied zijn.» Voor den vakman geeft deze aanteekening kijk op de gang van Ancelin's terrein werk. Eenerzijds ziet men eruit het groote verschil van deze meting met modern werk, waarbij bedoelde onnauwkeurigheden niet. meer zou mogen voorkomen, anderzijds wijst het wel op de zorg van Ancelin om onnauwkeurigheden in de constructie althans globaal onschadelijk te maken. Tenslotte zijn de eenvoudige meetschetsen van de nieuw uit gegeven terreinen (n°. 17 van de lijst) van belang. De terreinen zijn meestal rechthoekig, met eenvoudige lengte- en breedtemeting 249

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 145