145 fabrikanten gevoerd door een outsider en niet door een kadasterman? Het corps landmeters heeft een dergelijke terzijdestelling niet verdiend; het heeft in zijn midden ambtenaren, alleszins bevoegd en bekwaam tot den aangeduiden arbeid en wie zal beter rekening weten te houden met specifiek kadastrale eischen dan de landmeter? Waarom werd de Ncderlandsche industrie uitgesloten? üp mijn vraag aan den fabrikant G. de Koningh of ook met hem werd onderhandeld, kreeg ik een ontkennend antwoord. Afgescheiden van de uitkomst, bij onderhandeling met binnen- en buitenlandsche fabrikanten, is een uitsluiting a priori van den Nederlander volkomen in strijd met den thans wel zeer dringenden eisch: «steunt de eigen industrie». 2. a. Voor een kadastertheodoliet verdient m. i. de tot nu toe meest gebruikelijke as-constructie, waarbij de kijker kan doorslaan, de voorkeur. Bij kadastrale metingen is het dikwijls van belang snel volledige series, d. i. in beide kijkerstanden, te meten; omleggen werkt dan belemmerend. b. Het schoonmaken van de zilverstrookik zou hier met instemming schrijvers woorden ten aanzien van de ontlastings- schroef herhaald hebben gezien: «men doet het allerbeste er zorgvuldig af te blijven». c. Hier vermeldt schrijver een afwijking tusschen commissie- eisch en uitvoering, zij het ook ten aanzien van een (overigens zeer belangrijk) onderdeel, die mijn twijfel aan de vaststelling van typen steunt. d. De kijker is m.i. beslist te zwakvoor een kadastertheodoliet van 16 c.M. mag zeker een objectiefopening van 35 m.M. op haar plaats worden geacht, waarbij, bij een brandwijdte van 280 m.M. en een oculair van 14 of 9 m.M. brandwijdte een twintig-respec tievelijk dertigvoudige vergrooting zou worden verkregen. e. Daar de loodrechtstelling der tweede as op de eerste voor kadastrale metingen niet behoeft te voldoen aan eischen van astronomische instrumenten, komt het ruiterniveau mij voor als overbodige luxe; men zal het waarschijnlijk nimmer gebruiken. g. Ik zou de voorkeur hebben gegeven aan een centreerinrichting, als ten behoeve van de hermetingen van Dieren en Apeldoorn werd geconstrueerd voor den 17 c.M. Breithaupt-theodoliet n°. 2196 te Arnhem. Deze is veel eenvoudiger dan die van het nieuwe instrument; ze bestaat uit een alluminiumdekplaat op den drie-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 147