i5i artikel 78) e.v. aanbeveling verdient, omdat het een vereenvoudiging zou brengen. Het artikel zoude dan zoude dan kunnen luiden: „De gelden, noodig tot voldoening van de vorderingen, voortspruitende uit de toepassing van artikel 5> derde I'd, of 10, eerste lid, worden voor geschoten uit 's Rijks kas. Wegens deze voorschotten rust op de perceelen, aan den schuldenaar toebedeeld, een schuldplichtigheid ten behoeve van het Rijk. Ten aanzien van deze schuldplichtigheid zijn de artikelen 78, 79, eerste lid, en 80 tot en met 87 van toepassing" {oude artikelen 77, 78, eerste lid, en 79 tol en met 86). Artikel 14. Het min of meer verspreid liggen van eigendommen is als grondslag voor meervoudig stemrecht zoo vaag, dat daarop bezwaarlijk een wettelijke regeling kan worden opgebouwd. Bovendien zou het te ver gaan, het min of meer verspreid liggen der eigendommen als eenige factor in aan merking 1e nemen en bijvoorbeeld hun hoegrootheid buiten beschouwing te laten. Overigens zij opgemerkt, dat in alle buitenlandsche wetten, op dit onder werp betrekking hebbende, een regeling van meervoudig stemrecht, als neergelegd in artikel 22 nieuw artikel 23), is opgenomen. Volgens artikel 14 moet de aanvraag om ruilverkaveling, wil zij in behandeling komen, worden gedaan door ten minste een vierde van hen, die bij het kadaster bekend staan als eigenaren van of rechthebbenden op de perceelen, gelegen in het complex, waarop de aanvrage betrekking heeft. In overeenstemming met deze bepaling bindt artikel 22 {nieuw artikel 23) het besluit tot ruilverkaveling aan een gequalificeerde meerderheid van hen, die bij het kadaster bekend staan als eigenaren van en recht hebbenden op de perceelen gelegen in het complex, met uitzondering van die, welke ingevolge de artikelen 2 en 3 buiten de ruilverkaveling blijven. Wat nu het denkbeeld aangaat, om in plaats van hen, die bij het kadaster bekend staan als eigenaren of rechthebbenden, te lezen hen, die in de kadastrale leggers beschreven zijn als grondbelastingplichtig, zij het volgende opgemerkt. Wanneer onder belastingplichtige moet worden verstaan ieder, die door artikel 47 der wet op de grondbelasting wordt aangewezen, is er tusschen de redactie van de wet en die door de Commissie voorgesteld, weinig verschil. De kadastrale legger toch bevat buiten deze belastingplichtigen alleen nog de bloote eigenaren. Vermoedelijk wordt door de Commissie als belastingplichtige bedoeld degeen, die volgens het spraakgebruik als zoodanig wordt aangenomen, dat is hij, die op het kohier der grondbe lasting voorkomt en aan wien het belastingbiljet wordt uitgereikt. Deze

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 153