153 Artikel 16 nieuw artikel 17). Ondergeteekende kan zich vereenigen met het denkbeeld om voor het geval, dat Gedeputeerde Staten zich niet met een aanvraag kunnen ver eenigen, een beroep op de Kroon toe te laten. Daartoe zou kunnen worden opgenomen een artikel 15nieuw artikel luidende. „Indien Gedeputeerde Staten tegen een aangevraagde ruilverkaveling bezwaar hebben, nemen zij een met redenen omkleed besluit. Zij leggen eene copie van dit besluit, alemede van de aanvrage en van het advies van de centrale commissie voor een ieder ter inzage neder ter secretarie van de gemeente of gemeenten, waarin het complex gelegen is. Van de nederlegging geschiedt openbare kennisgeving in ten minste twee nieuwsbladen en door aanplakking aan de gemeentehuizen. Binnen dertig dagen na deze openbare kennisgeving staat ieder belang hebbende beroep bij Ons open." De beginwoorden van artikel 16 nieuw artikel 17) zouden dan kunnen luiden: „Gedeputeerde Staten stellen, indien bij hen of ingeval van een beroep ingevolge het vorig artikel bij Ons, tegen de aanvrage geen be zwaar bestaat, Artikel 22 nieuw artikel23). De ondergeteekende is van meening, dat de eisch van een combinatie van een numerieke en een sociale meerderheid, als in dit artikel neerge legd, voldoende moet worden geacht en dat deze genoegzame waarborgen biedt tegen het nemen van een lichtvaardig besluit tot ruilverkaveling. De aandacht zij er verder op gevestigd, dat volgens de Pruisische wet van 1920 een ruilverkaveling reeds tot stand komt, als een vierde van de eigenaren in een complex er zich voor verklaart. Overigens zij verwezen naar hetgeen met betrekking tot artikel 14 is opgemerkt. Artikel 55 nieuw artikel 56.) De hier bedoelde leiding van de centrale commissie beteekent, dat d.t lichaam, dat permanent met de ruilverkavelingszaken vertrouwd is, ten aanzien van het opmaken van het plan van ruilverkaveling de plaatselijke commissie adviseert en desbetreffende voorschriften geeft. De leiding moet echter nog verder gaan en ook bestaan in een goedkeuring van het plan van ruilverkaveling. Ten einde twijfel dienaangaande uit te sluiten, ver dient het aanbeveling dit alsnog in het artikel uit te drukken; daartoe zou aan het artikel een lid kunnen worden toegevoegd, luidende: „Het plan behoeft de goedkeuring van de centrale commissie In het algemeen heeft de Regeering zich de verhouding tusschen de centrale commissie en de plaatselijke commissie zoo gedacht dat de centrale

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 155