154 commissie technische voorlichting zal geven en met haar groote deskun digheid een moreelen invloed zal uitoefenen; overigens is uit den aard der zaak een verhouding als hier bedoeld, moeilijk te omschrijven. Artikef 72 (nieuw atlikel 73). Van deze gelegenheid ware gebruik te maken, om alsnog achter het derde lid van dit artikel een nieuw lid in te voegen, luidende: „In afwijking van het bepaalde in artikel 37, tweede lid, van de wet van 9 Juli 1842 Staatsblad n°. 20), op het Notarisambt, laatstelijk ge wijzigd bij de wet van 21 April 1922 (Staatsblad n°. 202) worden de nieuwe kavels in deze akte aangeduid met de kavelnummers, voorkomende op de in het vorig lid bedoelde kaart." Indien deze bepaling niet werd ingelascht, zou de notaris verplicht zijn, lederen kavel te omschrijven door aanduiding van de tallooze kadastrale perceelen, waaruit zij is gevormd. Deze aanduiding zou allerminst over zichtelijk zijn en is bovendien in het stelsel van het ontwerp niet noodig, noch voor de bijhouding van het kadaster, noch voor de hypothecaire boekhouding, noch voor de uitvoering der grondbelasting. Het opzoeken van de gedeelten der kadastrale perceelen, hier bedoeld, zou belangrijke kosten meebrengen; veelal zouden daarvoor zelfs afzonderlijke kaarten moeten worden vervaardigd. Bij nota van wijziging zijn vervolgens eenige nieuwe verande- ringen aangebracht, o. a. is overal het woord »complex» vervangen door «blok» en is voorgesteld, ter vermijding van dubbel werk en ter besparing van kosten en tijd, dat de plaatselijke commissie in ieder geval door een landmeter van het kadaster wordt bij gestaan, in de kosten van wiens bezoldiging het Rijk voor de helft deelt. Op 12 Juni werden de algemeene beraadslagingen geopend door den heer Weitkamp. De heeren Van Rappard en Van Sasse van Ysselt ook voorstanders, die na hem aan t woord kwamen, gaven te kennen in ruilverkaveling onteigening te zien. Bij de artikelsgewijze behandeling op 13 en 20 Juni zijn tal van amendementen aan de orde gekomen. Van de belangrijkste onder die, welke door den Minister overgenomen of door de Kamer aangenomen zijn, stippen wij den inhoud aan. (De officieele «Handelingen» zijn voor belangstellenden bij het Bestuur ter inzage verkrijgbaar).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 156