JAARVERSLAG. Art. 16a Huish. Reglement. I. Hoewel de Vereeniging vooral door het ontslag van vele oudere collega's een groot aantal gewone leden verloor (27) en slechts enkele dezer buitengewoon lid bleven, kan de toestand der Vereeniging toch niet ongunstig worden genoemd, daar 11 jongere collega's als lid toetraden waardoor het aantal gewone leden 145 werd. Dit cijfer kan als een minimum worden beschouwd, in de eerstvolgende jaren zal dit ledental stijgen, terwijl naar wij hopen, het aantal buitengewone leden niet zal verminderen. Dat aantal verminderde in het afgeloopen jaar met 13, vermeerderde met 11, zoodat de Vereeniging thans 57 buitengewone leden telt, in totaal dus 202 leden. Door de benoeming van den Heer Houben, tot I. V. verloor de Vereeniging haren voorzitter. Daar het bestuur directe aan vulling noodzakelijk achtte vond voor de eerste maal een verkiezing bij referendum in onze vereeniging plaats en wel met succes, daar slechts een klein deel der leden niet aan de stemming deelnam. Op deze wijze werd de Heer Oosterman te Maastricht na twee vrije- en een herstemming tot voorzitter gekozen. De finantieele toestand der Vereeniging is gunstig, daar de rekening sluit met een voordeelig saldo, hetgeen in jaren niet is voorgekomen. II. Zooals thans wel algemeen bekend zal zijn is het in het afgeloopen jaar verschenen rapport der Fusie-commissie Beumer een teleurstelling geweest. In plaats van voort te bouwen met behulp van de gegevens verstrekt door de Staatscommissie 1906 of die der Ministerieele commissie van Herwijnen, gaf de commissie slechts hare opinie weer over het kadaster als fiscaal hulpinstituut. De groote meerderheid harer leden stelde zich nog op het standpunt uit het begin der 19e eeuw: het kadaster dient (slechts) voor een billijke en regelmatige heffing der grondbelasting. Rechtszekerheid van den grondeigendom, hypothecair crediet en agrarische belangen bleven buiten beschouwing. Het bestuur stelde zich dan ook tot taak, zich tegen de plannen der commissie Beumer te verzetten. In een verzoekschrift, met memorie van toelichting, aan den Minister van Financiën zette i57

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 159