het zijne bezwaren uiteen. Met voldoening kan het hierbij wijzen op ondervonden hulp van kadastrale zijde, van de Notarieele Vereeniging en de verschillende Tijdschriften. Gestreefd is naar samenwerking met de hoogere ambtenaren der Registratie en der Directe Betastingen. Hoopvol is een der laatste uitingen van den Minister van Financiën, dat uitvoering van de plannen der Fusiecommissie slechts zeer geleidelijk zal kunnen geschieden en dat reorganisatie van het kadaster «overwogen» wordt. Was in het voorafgaande jaar de aandacht van het bestuur speciaal gevestigd op het nog steeds aanhangige wetsontwerp op de grondbelasting, nu dit wetsontwerp na een lange lijdensge schiedenis eindelijk is ingetrokken, kon het zich uitsluitend bepalen tot het in openbare behandeling gekomen wetsontwerp op de Ruilverkaveling. Eenige wenschen dienaangaande, geformuleerd op onze Algemeene Vergadering van 1923, werden ter kennis gebracht van de leden der Staten-Generaal. Een groote voldoening voor de kadasterambtenaren zal het door de bijzondere commissie voorgestelde en door den Minister overgenomen amendement op art. 29 zijn, dat de plaatselijke commissie wordt bijgestaan door een landmeter van het Kadaster. De 2e Kamer heeft het aldus geamendeerde artikel goedgekeurd, niet echter dan nadat de Heer Weitkamp had opgemerkt: «een landmeter is niet voldoende deskundig omtrent de cultuurtechnische eigenschappen van den grond. Een landbouwkundige verdient aanbeveling boven een landmeter.» Het mag, gezien deze uitlating, worden betwijfeld, of de Heer W. geheel op de hoogte is met de tegenwoordige opleiding der landmeters te Wageningen. Nieuwe perspectieven voor de praktische vorming der landmeters zijn geopend door de plannen van den Inspecteur der Artillerie tot vorming van een landmeetkundigen (triangulatie) dienst. Mocht samenwerking met het Hoofdbestuur van het kadaster verkregen worden, dan is het te verwachten, dat een studiecommissie be staande uit kadasterambtenaren (reserveofficieren) en officieren deze zaak zal voorbereiden. Tenslotte zij nog vermeld, dat in het afgeloopen jaar voor het eerst spontane belangstelling bij het publiek zelf is geconstateerd voor het kadaster. De Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers in Nederland heeft zich namelijk tot taak ge steld een grondige studie te maken der verschillende kadastrale ï58

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 160