166 marken, Nederland, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland, kwam in Juli 1919 te Brussel eene nieuwe wetenschappelijke organisatie tot stand onder den naam van Conseil International de Recherches (Inter national Research Council). Volgens de statuten heeft deze Conseil ten doel: a. De bevordering van internationale samenwerking in de verschillende takken van wetenschap en van hare toepassingen. b. Het tot stand brengen van internationale Associaties of Unies ter bevordering van de ontwikkeling der wetenschappen. c. De internationale wetenschappelijke samenwerking te leiden, voor zoover die niet in handen is van competente Associaties. d. Het in verbinding treden met de Regeeringen van de tot den Conseil toegetreden landen, ter aanbeveling van de studie van vraagstuk ken, welke tot zijne competentie behooren. Als gerechtigd om tot den Conseil toe te treden worden in de statuten met namen genoemd de landen: België, Brazilië, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Frankrijk, Groot Brittanje en Ierland, Australië, Canada, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika, Griekenland, Italië, Japan, Polen, Portugal, Rumenië en Servië. Voor andere landen, mits behoorende tot de in October 1918 met de Centrale Mogendheden van Europa in oorlog zijnde, of tot de neutrale staten, werd de gelegenheid open gesteld om later tot den Conseil toe te treden. Nederland is door tusschenkomst van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen aangesloten aan den Conseil. Volgens art. 5 van de statuten van den Conseil, zijn de statuten van de onder den Conseil ressorteerende associaties onderworpen aan de goed keuring van den Conseil. Van de Unions, waarvan verwacht wordt, dat zij onder den Conseil International zullen ressorteeren, kwamen tot standde Union Astronomique Internationale en de Union Géodésique et Géophysique Internationale. Volgens de in 1919 te Brussel vastgestelde statuten van laatstgenoemde Union heeft zij ten doel a. het bevorderen van de studie der vraagstukken betreffende grootte, vorm en gesteldheid van den aardbol; b. het bevorderen van de internationale samenwerking bij de behan deling der onderzoekingen en de publicatie der uitkomsten; c. het vergemakkelijken van bijzondere onderzoekingen, zooals de ver gelijking van in verschillende landen in gebruik zijnde instrumenten. Ter behandeling van de belangrijke onderdeelen der geodesie en geo-' physica, is de Union onderverdeeld in „Sections", waarvan er dadelijk werden ingesteld voor Geodesie, Seismologie, Meteorologie, Aardmagne tisme, Physische Oceanographie en Vulcanologie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 168