167 De Section de Géodésie is in het bijzonder aangewezen voor de be handeling der vraagstukken, welke van 1862 tot 1916 de taak waren van de Association Géodésique Internationale, en in Nederland zijn toever trouwd aan de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing. Van de zijde van de Geodetische Associatie van Neutralen werden bezwaren ontwikkeld tegen het onderbrengen van de geodesie in eene sectie van de Union, die op zichzelve weder ondergeschikt is aan den Conseil. Zij wenschten vooral de onafhankelijkheid te handhaven, die door de Internationale Associatie voor Aardmeting gedurende meer dan een halve eeuw was genoten, echter niet zonder wijziging van de bepa lingen zooals die tot 31 December 1916 voor die Associatie golden. Zij wenschten bij het sluiten van eene nieuwe overeenkomst wel degelijk rekening te houden met sommige bezwaren, welke zich vóór 1916 hebben doen gevoelen. Spanje sloot zich in 1920 aan bij de Union". Gedachten wisseling tusschen de vertegenwoordigers der overige neutrale staten en het bureau van de Union géodésique et géophysique heeft er toe geleid, dat de geodetische commissies dier staten werden uitgenoodigd om hunne vertegenwoordigers te doen deelnemen aan de eerste algemeene conferentie van de Union, te houden te Rome in Mei 1922, en dat de voorstellen van de neutralen tot nadere regeling van de samenwerking op het gebied van geodesie, op de agenda van die conferentie werden gebracht. De Rijkscommissie wees hare leden, de heeren Heuvelink, Kuenen en N ij land aan voor deelneming aan de conferentie te Rome. Tegelijk met de Union Géodésique et Géophysique Internationale ver gaderde daar de Union Astronomique Internationale. Werkzaamheden der Commissie. De bemoeiingen der Commissie betroffen in 1922: de secundaire driehoeksmeting; de sterrekundige plaatsbepaling; de slingerwaarnemingen. Driehoeksmeting. Personeel. Bij den aanvang van 1922 bestond het personeel voor de driehoeks meting uit de volgende personen: de ingenieurs N. Wildeboer c.i.; Cd. H. Bijl c.i.; J. B. de Hulster c.i.de landmeter J. J. A. Heezemans; de rekenaars H. Vuurman en Mejuffrouw R. E. Bongers. Aan den ingenieur Bijl werd in verband met voortdurende ziekte eervol ontslag verleend met ingang van i Juni 1922. Aan Mej. Bongers werd op haar verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Septem-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 169