Polêewerd geboren 13 October 1853 te Weivverd; oorspronkelijk bestemd voor het timmervak en de architectuur, bezocht hij de Burger dag- en avondschool te Groningen, welker leeraren spoedig zijn buitengewonen studielust opmerkten. Een van hen, de heer Gleuns (vader van den landmeter) bracht hem op het denkbeeld zich aan de landmeetkunde te wijden; op 1 November 1875 aan gesteld als adspirant-landmeter, werd hij 1 October 1878 benoemd tot landmeter van het kadaster te Heerenveen, welke standplaats hij in 1895 met Arnhem verwisselde. Bezield door een onbedwingbare zucht naar kennis en ont wikkeling, studeerde hij, dikwijls onder moeilijke en bezwarende omstandigheden (als adspirant was hij op afgelegen plaatsen werk zaam) latijn, wis- en natuurkunde, geodesie, astronomie, plant- en dierkunde en zooveel meer. Die studielust is hem steeds bijge bleven en onder zijn vakgenooten was hij weldra de vraagbaak op velerlei gebied. Als landmeter voerde hij belangrijke opdrachten uit, men denke slechts aan de rijksgrensregelingen door hem verricht en het onderzoek naar den eigendom van ongenummerde wegen en wateren, aan de hermetingen Tjalleberd, Velp, Kootwijk, en Harskamp. Gedurende deze laatstgenoemde opneming was hij gekampeerd in de Leger plaats met eene aan hem toegevoegde afdeeling geniesoldaten. De trigonometrische punten op de Veluwe en omgeving werden toen door hem ten behoeve van de bepaling der nieuwe punten berekend in «Soldnersche» coördinaten (de Rijksdriehoeksmeting was destijds nog in wording en in dit Tijdschrift zijn later door Th. L. Kwisthout de formules gepubliceerd voor de omzetting zijner «Soldnersche» coördinaten in Stereografische). Vele ambtgenooten zullen dankbaar hun werkzaamstelling als adspirant-landmeter onder Polêe's beproefde leiding in hun her innering terugroepen. Na het overlijden van den heer Jurling, leeraar in landmeten en waterpassen aan de toenmalige Rijks Hoogere Land- en Tuinbouwschool te Wageningen, doceerde Polêe daar van i9io-'i4 die vakken met uitstekend resultaat. In dien tijd is reeds eenigs- zins de baan geëffend voor de totstandkoming van den land meterscursus. Polêe is met zijn tijd meegegaanofschoon een der oudsten in jaren, heeft hij met jeugdig vuur mee gestreden voor nieuwere 14

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 16