De heer Soer vraagt naar de bereikte bezuiniging. De Redacteur en de Secretaris leggen den nadruk op het voorloopige karakter van de vereeniging der beide organen. De bereikte bezuiniging zal eerst aan het eind van het jaar kunnen blijken. De Voorzitter zegt, dat het bestuur nog eens een jaar wenscht door te gaan en belooft splitsing, indien blijkt, dat de beoogde bezuiniging niet wordt verkregen. De heer J. A. F. van Riessen oppert het denkbeeld de con tributie der buitengewone leden te verhoogen metyi.50, waar tegen door den heer de Korver, met het oog op de vele adspi- rant- en candidaat-landmeters onder die leden wordt gewaarschuwd. f. Voorstel van de afdeeling Roermond: I. De Vergadering van K. en L. acht het wenschelijk, dat er verminderd tarief wordt ingevoerd voor de opmeting van perceelsgedeelten vóór het opmaken van de acte. II. Het tarief moet belangrijk minder zijn, dan wat voor grens- aanwijzing wordt berekend. III. De Vergadering verzoekt het Bestuur bij het Departement de noodige stappen te doen, opdat het tarief in voormelde richting gewijzigd worde. De heer Stoorvogel licht namens de afdeeling het voorstel nader toe. De kosten hebben meermalen als gevolg, dat het publiek zich tot particuliere landmeters wendt met onaangename gevolgen voor publiek en kadaster. De heer Smit acht het een verdienste van het voorstel, dat het de tarieven aan de orde stelt. Hij wil zich echter op breederen grondslag stellen. De directe economische belangen van den grondeigenaar bij de kadastrale metingen betreffen: ie de waarde (zonder groottebepaling en vastlegging der grenzen lager), ze het grondcrediet (de banken verleenen alleen hypotheek op kadastraal gemeten perceelen), 3e goedkoope en spoedige oplossing van grensgeschillen. Werd reeds alleen het laatste punt bij de op richting van het kadaster voldoende geacht om alle kosten door de eigenaars te doen dragen, thans betalen zij met tienvoudige belangen niets, als zij maar eenige maanden wachten. Verschil lende zaken van algemeen belang, zooals rechtsbedeeling, volks gezondheid, ruilverkaveling worden niet gratis door de overheid 174

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 176