i75 behartigd, ook de akte is niet kosteloos, waarom de meting dan wel? Het algemeen belang schept voor de Regeering slechts de verplichting zoodanige regelen te stellen en door hare organen te handhaven, als voor rechtszekerheid en grondcrediet noodig zijn. Daaruit volgt als overheidstaak toezicht (als bij het notariaat), de uitvoering valt onder de bedrijven. Utiliteitsredenen zijn er niet, want het overgroote deel der metingen betreft de economische belangen der eigenaren, slechts een klein deel is noodig voor de grondbelasting. Spreker wijst nog op de gemeenteplans, waarvan voor 1837 zelfs de bijhouding door de gemeenten werd betaald en stelt de volgende motie: De Vereeniging voor K. en L. enz., overwegende dat het algemeen belang geenszins eischt gratis opmeting van per- ceelen, dat een zuiver grondbelasting-kadaster aanmerkelijk goed- kooper kan worden bijgehouden, dat de meerdere kosten ten behoeve van grondeigendom en grondcrediet een direct voordeel voor de belanghebbende grondeigenaren vormen, spreekt daarom met het oog op de belangen van de schat kist de wenschelijkheid uit, dat de metingen tengevolge van overdracht van gedeelten van perceelen gedeeltelijk worden betaald door de belanghebbenden. De Voorzitter kan meegaan met de ideeën van den heer Smit. De bedoeling van het voorstel Roermond is, de menschen meer vertrouwd te maken met meting vóór de akte. De heer Heines vestigt de aandacht op groote metingen van terreinsveranderingen, die niet moeten dienen voor een akte. Hij zou aan het punt I willen toevoegen: «en metingen waarvan het kadaster profijt heeft». Den heer Best zou de verwerping van het voorstel Roermond spijten. Toch heeft hij enkele bezwaren. Hij zou de kosten der metingen in verband willen brengen met de waarde der gemeten gronden. Grensaan wij zing gaat dikwijls met een meting samen, zij moest voor oude grenzen kunnen worden geweigerd terwijl dan aanvraag van grens-arbitrage mogelijk moest zijn. De heer de Korver zegt, dat er in tegenstelling met het voorstel Roermond onsympathieke metingen zijn, bijv. groote verkavelingen, waarvan ten slotte alles in één hand komt, en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 177