sympathieke grensaanwijzingen, bijv. voor nauwgezette bouwers. Er zal onderscheid moeten worden gemaakt ten aanzien van het in de akte uitgedrukte gevolg der meting. Het tegenwoordig tarief, waarbij eenvoudig de kosten worden vergoed, acht hij logisch De heer Stoorvogel verdedigt nogmaals het voorstel Roermond. De heer Houben is tegen dat voorstel en deelt het standpunt Smit. De tarieven zijn niet te hoog, van vermindering daarvan is geen uitbreiding der metingen te verwachten, daar metingen voor grootte-bepaling en vestiging van hypotheek toch reeds worden aangevraagd. Voor grensaanwijzingen is ook thans wel een goede regeling mogelijk. De heer Bes merkt op. dat het Rijk door de afronding op volle uren bij kleine metingen, die op één dag worden verricht, meer dan de kosten terugontvangt. De heer Smit antwoordt op verschillende vragen, dat hij be doelt betaling van de gewone-dienstmetingen. De heer J. F. A. van Riessen meent, dat gehoord de discus sies, thans geen stemming kan volgen en het Tijdschrift voor grondiger behandeling ruimte biedt. De heer Rethmeier is tegen het voorstel. Drang naar ta riefsverlaging moet niet uitgaan van een ambtenaars-vereeniging. De heer Smit verdedigt nogmaals zijn motie. Het voorstel Roermond zal in enkele divisies wat meer metingen brengen, maar de opbrengst P. W. zal in de groote steden verminderen. De heer Heines constateert, dat de motie Smit te belangrijk is, om daarover thans te stemmen, zoo'n punt had op de agenda gebracht en in de afdeelingen besproken moeten zijn, terwijl de meeningen over het voorstel Roermond te verdeeld zijn vooreen beslissing. Men kan in 't algemeen zeggen, dat er een gediffe rentieerd tarief zal moeten komen in verband met het verschillend profijt van den Staat bij metingen en meer gelegenheid moet bestaan voor goedkoopere metingen dan nu. De heer Houben zegt, dat deze reeds thans mogelijk zijn door een verzoek te richten tot den Minister. De heer Stoorvogel deelt mede, dat een dergelijk verzoek in de door hem bedoelde gevallen is afgewezen. De heer van Riel merkt op, dat dus een oplossing zou zijn: ruimer gelegenheid tot lager tarief (ruilverkaveling heeft half tarief) en de beslissing in handen der ambtenaren. 176

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 178