De heer Kloosterboer ondersteunt dit idee. De heer Soer acht de voor verminderd tarief in aanmerking komende metingen uitzonderingsgevallen. De heer Stoorvogel trekt namens de afdeeling het voorstel in,, omdat het blijkt, dat dit niet beantwoordt aan de toestanden bij de verschillende kantoren. De heeren Houben en de Korver verklaren de motie Smit te steunen, deze blijft dus in behandeling. De heer Hof merkt op, dat motie en voorstel niet tegenstrijdig zijn, geheel doorgevoerd bereiken zij beide het zelfde doel, n.l. gedeeltelijke betaling door het publiek van het overgroote deel der metingen. De heer Westerhuis zegt, dat bij betaling van gewone me tingen overdracht van geheele perceelen kosteloos zou zijn, wat hij onbillijk acht. De heer Smit antwoordt, dat alleen moet worden betaald als de overheid werkelijk iets doet. De heer Westerhuis acht de motie alleen juist bij een eigen domskadaster. De heer van der Deure heeft twee bezwaren. Het bevorde ren van de rechtszekerheid is zonder twijfel overheidszorg en zoolang de Staat millioenen uitgeeft voor zaken, die veel minder overheidstaak zijn acht hij de kostelooze metingen gemotiveerd. In de tweede plaats heeft de Staat er belang bij, dat de grond komt aan de menschen, die er het grootst mogelijke voordeel uit kunnen trekken en men moet dus de overgangskosten niet ver- hoogen maar verlagen. De heer Egg ens wenscht een tarief, dat overeenkomt met de noodzakelijke onkosten die steeds worden gemaakt, ook al wordt niet de hulp van het kadaster ingeroepen. De heer J. F. A. van Riessen voorziet een eindeloos debat en geeft in overweging in het Tijdschrift de discussies voort te zetten. De heer Smit is genegen de motie tot een volgende vergade ring aan te houden. Aan den heer van der Deure antwoordt hij, dat juist doordat de Staat op te veel terrein geld uitgeeft de schatkist zoo berooid is. Bovendien behoeft men om de eene onbillijkheid de andere niet te bestendigen. Nogmaals zegt hij, dat het toezicht overheidszaak is, maar de uitvoering, als zijnde 177

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 179